|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како се шири болеста кај невакцинирано население

Редакција Рингераја, 4.5.2019
Секој родител се плаши за здравјето на своето дете и од опасноста од сериозна заразна болест. За среќа, модерната медицина најде начин да ја минимизира опасноста. Тоа е вакцинацијата
Клучни зборови:

image
/11


 

Последните години се водат жестоки спорови "за" и "против" вакцините. Ги советуваме сите родители да ја видат оваа графика од 8 секунди. Кога голем број луѓе се вакцинирани против една заразна болест, тие исто така ги штитат луѓето кои не се вакцинирани. Овој феномен се нарекува "колективен имунитет". Кратката анимација ја илустрира оваа практика. Тоа покажува дека колку е помасовна вакцинацијата, толку е потешко да се шири болеста. Графиконот покажува колку болеста се шири со 0% вакцинација и 25%, 50%, 75% и 90%. Црвените линии го покажуваат патот на инфекцијата, сините точки ги претставуваат луѓето кои не се вакцинирани, а жолтите точки - вакцинираните.

 

 

 

1

Како патувањето со деца да ви биде полесно?
Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете по...
4
Што не смеете да кажете додека децата јадат?
Она што им го говорите на своите малечки во текот на јадењето, подеднакво важно е и како тоа што го консумираат. Постоја...
4
Не можам да ти купам, немам пари
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им к...
3
6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe ime vi e najubavo?
zozozo

Da odberime ime za moeto malecko :)

Damjan (52%)

Bozidar (7%)

Ivan (41%)


Број на сите гласови: 211

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!