|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да израснете независни деца?

Редакција Рингераја, 25.9.2018
Секој родител сака да го направи животот на своето дете што полесен. Но, она што ќе му го олесните денес, ќе направите да му биде потешко во иднина, кога ќе треба сам да го направи
Клучни зборови:

image
/11


Секое дете треба да има обврска што одговара на неговата моментална возраст. Колку порано - толку подобро, треба да ги вметнете овие навики во секојдневието на вашите деца:

1. Да се грижат за домашните миленичиња

Не мора да ги извршуваат сите обврски околу чувањето, но доволно е да носат храна и течности за миленичето.

2. Да помагаат во гледањето на братчето/сестрата

Дозволете му на вашето дете да биде дел и да има улога во растењето на помалиот член во семејството, и научето го уште од мало да прави љубезни гестови безусловно.

3. Да помагаат во готвењето

Ако користат сигурни предмети кои неможат да им наштетат, децата уште од мали можат да се научат да ги мерат состојките на вага и да научат кое јадење е здраво, а кое не.

4. Да ве придружуваат во супермаркет

Пред да одите во супермаркет, консултирајте се со вашето дете и заедно направете листа за купување. Организирајте го буџетот и додека купувате, пресметувајте заедно колку пари сте потрошиле.

5. Сами да си ја изберат гардеробата

Иако од некои комбинации можеби ќе ви се „слошува“, сепак треба да оставите секојдневната облека сами да си ја избираат. Кога донесуваат свои одлуки, многу полесно градат сопствен карактер уште од мали.

6. Да нарачаат пица

Многу тинејџери имаат фобија од телефонски разговори, која подоцна им се одразува во работата. Затоа учете ги децата уште од мали да разговараат на телефон со непознати, па дури и да е за едноставна работа како нарачка на пица.

Симптоми на недостаток на железо во крвта
Недостатокот на железо е едно од најчестите пореметувања кај здравите луѓе. Без доволно железо во крвта кислородот не се...
8
Детска Новогодишна работилница
Детската еуфорија за Нова Година е огромна, а нивната желба за учествуваат во подготовките за празникот – незапирлива. И...
6
Бебето најмногу зборови учи од таткото?
Резултатите на новото истражување кое е спроведено во Лабораторијата за современа антропологија на Универзитетот во Фуда...
4
Јазикот зборува за здравјето
Дали имате навика додека ги миете забите во огледалото да го погледнете јазикот? Тоа е многу едноставен, но и корисен на...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

izbor na ime
dona

eve nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (23%)

tamara (29%)

irina (23%)

melanija (25%)


Број на сите гласови: 52

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!