|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Едно јајце на ден - за децата да бидат здрави!

Редакција Рингераја, 31.7.2020
ДАЛИ ЗНАЕВТЕ: Едно јајце на ден им помага на децата да растат правилно
Клучни зборови:

image
/11Првите две години од животот се многу важни за развојот на децата, затоа е особено потребно тие да се хранат правилно и балансирано во текот на овој период. Според истражувањето објавено во престижното списание Pediatrics, едно јајце на ден обезбедува вредни хранливи материи на младиот организам и помага за правилен раст и физички развој. Не е важно дали јајцето ќе биде варено, омлет или подготвено на друг начин. Со вклучување во неговото мени, ќе спречите било какво доцнење во неговиот развој. Лошата исхрана заедно со некои инфекции и детски болести е главна причина за тоа идниот возрасен да остане со низок раст.

10 причини да се јадат повеќе јајца

Научниците, исто така, истакнуваат дека ако има нарушување во растот во првите 24 месеци од животот, тешко е да се постигне понатамошен развој. Проблемот е особено изразен во посиромашните земји. Според Светската здравствена организација (СЗО), околу 155 милиони деца ширум светот имаат понизок раст од оптималниот.

Јајцето е идеално за бебиња – мали во обем и исхрана

Наодите се базираат на студија на 160 деца. Половина од нив јадат едно јајце шест месеци секој ден. Другата половина служелс како контролна група. Јајцето е идеална храна за мали стомаци. Протеините и жолчката се одлична комбинација од најважните хранливи материи. Важно е дека јајцата добро се готват или се термички третирани за да се избегне ризикот од инфекција. Се разбира, јајцата мора да се воведат на соодветната возраст, да се следи за алергиски реакции и да се придржуваат строго препораките на педијатар.

Крајниот резултат – бил следниот: во главната група (со јајцето), децата со развојни одложувања биле за 47% помалку во споредба со контролната група. Во првата група, на почетокот, имало повеќе деца со понизок раст од нормалното за нивната возраст. Експертите потсетуваат дека јајцето е храна која може да се даде само после 4 месеци. Според СЗО, постепеното воведување на разновидна храна е уште подобро по 6 месеци.


Бременост: Најчести машки стравови
Исто како што бремените жени се оптоварени со разни стравови покрај среќното очекување на бебе, идните татковци кријат и...
14
Што кога детето се плаши од фризер?
Викање, плачење и тргање се најчестите “несакани ефекти”, кога родителите ги носат своите деца за потстрижување во фризе...
4
Дали е добро детето да ги види родителите ...
Некои родители сметаат дека е добро детето да ги види голи, како добра воспитна вредност, за да се избегне “болната” љуб...
4
Дали изложувањето на сонце е здраво?
На сите им е веќе добро познато дека ултравиолетовите зраци од сонцето се многу штетни за здравјето и за предвременото с...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

изглед
Mila na mama

Колку се промени вашиот надворешен изглед (стил на облекување и шминкање, тежина, фризура, став и држење)откако сте сопруга и мајка?

Многу, не можам да се препознаам (48%)

Има суптилни промени но нижто драстично (52%)


Број на сите гласови: 88

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!