|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Движете се за време на породувањето!

Редакција Рингераја, 14.1.2014
Кога жените во филмовите се породуваат, тие генерално се во иста позиција: легнати во кревет. Но, движењето за време на породувањето е од круцијална важност за полесто отворање на цервиксот

image
/11


 

 

Но истражувањата покажуваат  дека движењето за време на контракциите го подобрува чувството за контрола на жената, ја намалува нејзината потреба за земање лекови за болка и може да се намали времетраењето на породувањето.

Понекогаш движењето за време на породувањето е тешко како последица на рутинските процедури или недостатокот на поддршка и простор. Пред  породувањето  да започне потрудете се

 

-          Изберете ја здравствената  установа, односно местото  на раѓање на детето внимателно, за да бидете сигурни дека ќе ве поттикнуваат да се движите и да ги менувате позициите. Побарајте сестра која ќе ви помогне во изборот на позиции кои се најдобри при породување.

-          Без разлика каде ќе се породувате, останете дома се додека контракциите не се зачестат на пет минути. Ако грлото на матката не е отворено повеќе од 4 сантиметри, тогаш можете да се вратите дома, или движете се, се додека цервиксот не се отвори повеќе. Најчесто трудниците одлучуваат да бидат дома, доколку дозволи гинекологот, заради тоа што можат слободно да шетаат, да седат на пилатес  топка и да се опуштат заедно со саканиот и семејството. Најважно е да го слушате вашето тело и да се одморате кога тоа ќе биде потребно.

-          Кога ќе бидете во салата за породување, побарајте со бабицата да се движите што повеќе, а не постојано да бидете вклучени на ЦТГ, освен ако тоа не е навистина потребно.

-          Потрудете се да обезбедите професионална помош и поддршка за време на породувањето, или до вас нека биде сопругот, или друг член на семејството, кој прави да се чувствувате безбедно и сигурно.

-          Разгледајте го влијанието на лековите против болка, кои ќе имаат влијание врз вашата способност да се движите слободно за време на породувањето. Сите лекови против болка го оневозможуваат движењето во процесот на породување.  Движењето е потполно оневозможено кога се користи епидурална анестезија. Ако сте во можност лежете во када со топла вода, која ги намалува болките.

-          Посетата на часови за породување може да ви помогне да ги научите фазите на породувањето, позициите за намалување на болката и  многуте опции за движење.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
4
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
4
Како витаминот Б6 влијае на утринските мач...
Утринските мачнини за време на бременоста и најчесто во нејзиниот почеток се еден од најголемите проблеми во овој период...
3
Мистерија на плодовата вода
Кои фази на развој на плодот и плодовата вода постојат и како треба да реагирате во одредени ситуации, дознајте од мини ...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?