|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Децата беа мирни додека ти не си дојде?!

Редакција Рингераја, 11.4.2016
Дали некогаш ви се случило да слушнете од својот сопруг: Децата беа добри и послушни цел ден, но во секундата кога те видоа збеснаа. Не знам што се случи?
Клучни зборови:

image
/11


 

Дали некогаш ви се случило  да слушнете од својот сопруг: Децата беа добри и послушни цел ден, но во секундата  кога те видоа збеснаа. Не знам што се случи?

Докажано е дека тоа е вистина - децата се всушност лоши и разгалени, кога нивните мајки се наоколу. Во никој случај не треба да мислите дека причината за лошото однесување е целосно во вас дека ги разгалувате  децата  премногу или сте лош родител. Не, не е така.

Вистинската причина за лошото однесување да децата во ваше присуство е вкоренето во тоа што вие сте безбедно пристаниште за вашата рожба. Вие сте човекот при кого тие можат да дојдат со сите проблеми. Ако не можете да направите најдобро за нив ...  кој друг може?

Значи драги мајки, подгответе се. Вие сте корпата за душевниот отпад на вашите деца, но знајте многу добро - секоја секунда од тоа време вреди.

Ако детето цел ден ги криело лошите чувства и емоции во себе, вечерта или најдоцна наредниот ден треба да излезе сето надвор. Нема што, децата се такви, а и тоа е корисно за нив. Тие не треба да сокриваат ништо лошо во себе. Се разбира, тоа значи дека целата оваа негативна енергија ќе се излее врз вас.

Пискање, врескање, тркалање на земја. Знаеме дека тоа е последното нешто на кое сакате да бидете сведоци по крајот на тешкиот работен ден, но е дел од мајчинството. Треба да го истрпите овој емоционален  детски бес.

Патем, навистина е многу важно децата ни да растат емоционално здрави, на ист начин како што треба да се и физички здрави. Кога ќе пораснат, ние сакаме тие да имаат високо функционална емоционална интелигенција и свест.

Значи прифатите целото тоа лошо однесување како добар знак. Знајте дека со тоа однесување ви покажуваат дека всушност ве сакаат вас повеќе од сè на светот и само кај вас можат да бидат такви какви што се.

Ќотекот НЕ е излезен од рајот
Родителите имаат многу улоги во животот на детето. Тие се воспитувачи, доктори, тренери, возачи, учители, медијатори, го...
11
Не можам да ти купам, немам пари
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им к...
8
Татко – најважната фигура во животот на ќе...
Таткото е една од најважните фигури во животот на ќерката. Ќе Ви откриеме зошто е толку одговорен за тоа девојчето да се...
7
Десетте најнезгодни детски прашања
Прашањата се движат од наједноставни – “Дали ајкулата би можела да победи диносаурус?” преку проблематични “Зошто е небо...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe ime e poubavo
tin4e_to1

koe ime e poubavo za naset_o soncence

ana (57%)

eli (13%)

ivona (30%)


Број на сите гласови: 172

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!