|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебе кое преживеа спонтан абортус

Редакција Рингераја, 4.4.2016
Не можам да престанам да ја прегрнувам, никогаш нема да ја напуштам. Секој пат кога глрдам во нејзините очи си велам дека е родена со среќа, бидејќи јас, сопствената нејзина мајка, сакав да ја нема! ", вели Шенон Скинер
Клучни зборови:

image
/11


 

Таа родила девојче кое преживува по неуспешен абортус во 8-та недела.
 
Шенон Скинер (20 години), и покрај заштитните мерки забременува повторно - само 4 месеци по раѓањето на првото дете (раѓањето поминало многу тешко, со царски рез и оштетување на внатрешните органи). Лекарите ја советувале Шенон  да почека одреден временски период, пред повторно да биде мајка.
 

Кога дознала дека е бремена по втор пат, младата жена се шокирала. Сите блиски и  препорачале да направи абортус и таа се согласила. Избрала медикаментозен абортус, кој наликува на природен абортус - два дена крварење и помалку емоционални последици. Или барем така сметала Шенон ...


Три месеци подоцна почувствувала движење во стомакот, а ултразвучниот преглед покажал дека сеуште е бремена:
"Го нарекуваме нашето бебе чудо, бидејќи не знаеме како опстана. Највееројатно многу сакало да биде тука - со нас. Долго време имав грижа на совеста, се обвинував, но сега чувствувам огромно олеснување ", ентузијастички раскажува мајката. Сеуште не се знае дали силните хемикалии за предизвикување на абортус, нема да имаат лошо влијание врз здравјето на бебето.


Родителите сакаат малата ќерка да се чувствува сакана и двајцата жалат за она што ненамерно го предизвикале. Тогаш верувале дека немаат друг избор, а сега дека ја имаат целата среќа на земјата.

5 предности на летната бременост
Секоја сезона има некои предности, но летото е несомнено една скала погоре, ако зборуваме за поволно време за бременост ...
4
Сонце, море, бременост
Заради промените во организмот, во текот на бременоста најдобро е да не се изложувате интензивно на директно сонце
4
Бидете активни и позитивни
Активната бременост, во која трудницата доволно се движи и здраво се храни, е вaжна не само за нејзиното тело, туку и за...
3
5 корисни совети за трудници во лето
Поради високите температури и спарнини, летото за трудниците може да биде многу напорно и стресно. Секако треба да ги по...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Пушење во бременост
predrag

Дали пушевте за време на бременоста

Да, како и претходно (15%)

Да, но помалку од претходно (23%)

Да, почнав за време на бременоста (0%)

Не, престанав за време на бременоста (19%)

Не, престанав уште пред да забременам (13%)

Не, никогаш не сум пушел/а (30%)


Број на сите гласови: 205

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!