|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е нормално крварењето за време на бременоста?

Редакција Рингераја, 6.5.2021
Глетката на крв никогаш не е добредојдена кога сте бремени. Факт е дека крварењето во бременоста е доста честа појава, особено во првиот триместар. Повеќето жени продолжуваат да имаат здрава бременост и здраво бебе после вагинално крварење

image
/11


 

Колку е нормално крварењето за време на бременоста?
Глетката на крвта никогаш не е добредојдена кога сте бремени.
Уверувачки факт е дека крварењето во бременоста е доста честа појава, особено во првиот триместар.
Повеќето жени продолжуваат да имаат здрава бременост и бебиња по забележување или крварење.
Но, колку е нормално крварењето за време на бременоста?
Ајде да погледнеме кое ниво на крварење е нормално, причините за крварење и кога можеби ќе треба да побарате совет од лекар.
Крварење во рана бременост 4 недели
Крварењето или забележувањето на рана бременост е доста честа појава и не секогаш значи дека нешто не е во ред. Најзначајно крварење понекогаш им се случува на жените во периодот од очекуваните периоди за неколку месеци.
На почетокот на бременоста, дамка или лесно крварење не е невообичаено. Можеби доживувате крварење од имплантација.
Ова се случува кога оплодената јајце клетка ќе се всади во обвивката на матката. По изглед има тенденција да има розово-кафеава боја и повеќе има дамки отколку крварење.
Друга причина за крварење или забележување во бременоста може да биде ектопична бременост. Ова е кога оплодената јајце клетка се всадува на погрешно место. Крварењето или дамкањето може да биде лесно или тешко и обично е придружено со болка во стомакот, рамото или вратот.
Ако се сомневате дека имате ектопична бременост, треба веднаш да побарате совет од лекар. Повикајте брза помош и известете го вашиот лекар.
Периодно крварење за време на бременоста
Менструалното крварење на секоја жена е единствено за неа. Некои жени сметаат дека менструацијата варира од месец во месец.
Бременост крварење или Анѓелковиќ, исто така, може да варира, во зависност од причината.
Имплантационото крварење, како што претходно беше дискутирано, обично трае кратко. Може да биде доволно за да ве убеди дека менструацијата започнува, сепак, особено што самото место на имплантацијата може да се случи околу очекуваниот датум на менструацијата.
Крварењето што станува постепено потешко, треба да се испита од вашиот лекар.
Ако нема знаци на инфекција или болка поврзана со крварењето, тоа може да се должи на други причини, како што е плацентата превиа.
Крварењето во вториот триместар најверојатно е поврзано со иритирано грло на матката, но секогаш е важно да разговарате со давателот на нега.
Лесното крварење во текот на првиот триместар може да бара само облога за гаќи; за крварење слично на периодот ќе биде потребна хигиенска подлога.
За повеќе информации, прочитајте Крварење за време на бременоста - 7 причини за крварење од вагината.
Може ли да крварите силно и да бидете бремени?
Крварењето за време на раната бременост може да биде знак на спонтан абортус, но абортусот не е секогаш резултат на крварење кога е бремена.
Се смета дека до 30% од жените имаат некои крварења или дамки; половина од нив продолжуваат да имаат здрава бременост.
1 од 4 бремености ќе заврши со спонтан абортус во првите 12 недели. Честопати жената сè уште не е свесна дека е бремена и ќе има како што изгледа тешка менструација.
Спонтан абортус крварење може да варира и обично е придружено со грчеви и болка во областа на долниот дел на стомакот.
Ако имате спонтан абортус, може да има тромбичен материјал заедно со друго ткиво. Штом ќе помине ова, крварењето и болката генерално ќе забават, а потоа ќе престанат.
Ако продолжите да крварите и имате болка, можеби ќе бидат потребни лекови и хируршки третман.
Вашиот лекар или бабица треба да дадат информации за поддршката за жалење. Губењето на бременоста може да биде трауматично за жените.
Како да се запре крварењето за време на бременоста
Важното вагинално крварење во бременоста треба да биде медицински управувано од вашиот лекар; во спротивно, тоа може да престане и може да стане опасно по живот.
Медицински менаџмент може да значи хирургија и лекови, во зависност од причината и колку е сериозна.
Ако крварењето е сериозно и не може да се запре, можеби ќе треба да направите операција за да ја отстраните бременоста (прекинување) или да се породите (абрупција на плацентата или плацента превиа).
Ако имате лесно крварење на почетокот на бременоста, можете да побарате совет од вашиот лекар, но не мора да имате потреба од итен третман.
Поверојатно, вагиналното крварење за време на бременоста ќе престане самостојно.
Можете да користите некои од овие мерки за удобност:
Одмори се.
Земете едноставно олеснување на болката, како што е парацетамол, како што препорача вашиот лекар.
Користете хигиенска подлога не тампон.
Нанесете топлински пакет во умерени количини; проверете дали не е врело.
Кога треба да бидам загрижен за крварење во бременоста?
Секој вид на крв за време на бременоста веројатно ќе предизвика загриженост. Нормално е да се грижите за ова и секогаш е добра идеја да разговарате со вашиот лекар за уверување.
Вагиналното крварење во првиот триместар може да биде многу стресно, бидејќи чекате да ја поминете 12-неделната точка кога ризиците за спонтан абортус ќе се намалат.
Тешкото вагинално крварење кај жените е дефинитивно загрижувачко и треба сериозно да се сфати.
Ако натопувате хигиенски влошки, тоа не е нормално; треба да побарате итен медицински третман во најблискиот оддел за итнГлетката на крвта никогаш не е добредојдена кога сте бремен

Но, колку е нормално крварењето за време на бременоста?

Ајде да погледнеме кое ниво на крварење е нормално, причините за крварење и кога можеби ќе треба да побарате совет од лекар.

 

Крварење во рана бременост 4 недели

Крварењето или спотингот во рана бременост е доста честа појава и не секогаш значи дека нешто не е во ред. Најзначајно крварење понекогаш им се случува на жените во периодот од очекуваните периоди за неколку месеци.

 

На почетокот на бременоста, дамка или лесно крварење не е невообичаено. Можеби доживувате крварење од имплантација.

 

Ова се случува кога оплодената јајце клетка ќе се всади во обвивката на матката. По изглед има розово-кафеава боја и повеќе изгледа како дамка отколку како крварење.

Друга причина за крварење или спотинг во бременоста може да биде ектопична бременост. Ова е кога оплодената јајце клетка се всадува на погрешно место. Крварењето може да биде лесно или тешко и обично е придружено со болка во стомакот, рамото или вратот.

 

Ако се сомневате дека имате ектопична бременост, треба веднаш да побарате совет од лекар. Повикајте брза помош и известете го вашиот лекар.

 

Периодично крварење за време на бременоста

Менструалното крварење на секоја жена е единствено за неа. Некои жени сметаат дека менструацијата варира од месец во месец.

Имплантационото крварење, како што претходно беше дискутирано, обично трае кратко. Може да биде доволно за да ве убеди дека менструацијата започнува, сепак, особено што самото место на имплантацијата може да се случи околу очекуваниот датум на менструацијата.

 

Крварењето што станува постепено потешко, треба да се испита од вашиот лекар.

 

Ако нема знаци на инфекција или болка поврзана со крварењето, тоа може да се должи на други причини, како што е плацентата превиа.

Крварењето во вториот триместар најверојатно е поврзано со иритирано грло на матката, но секогаш е важно да разговарате со вашиот лекар.

 

Лесното крварење во текот на првиот триместар може да бара само секојдневна облога за гаќи; за крварење слично на периодот ќе биде потребна хигиенска подлога.

 

 

Може ли да крварите силно и да бидете бремени?

Крварењето за време на раната бременост може да биде знак на спонтан абортус, но абортусот не е секогаш резултат на крварење кога сте бремена.

 

Се смета дека до 30% од жените имаат некои крварења и половина од нив продолжуваат да имаат здрава бременост.

 

1 од 4 бремености ќе заврши со спонтан абортус во првите 12 недели. Честопати жената сè уште не е свесна дека е бремена и ќе има како што изгледа тешка менструација.

Спонтан абортус крварење може да варира и обично е придружено со грчеви и болка во областа на долниот дел на стомакот.

 

Ако имате спонтан абортус, може да има тромбичен материјал заедно со друго ткиво. Штом ќе помине ова, крварењето и болката генерално ќе забават, а потоа ќе престанат.

 

Ако продолжите да крварите и имате болка, можеби ќе бидат потребни лекови и хируршки третман.

 

Вашиот лекар или бабица треба да ви дадат информации и поддршка по спонтаниот абортус. Губењето на бременоста може да биде трауматично за жените.

 

Како да се запре крварењето за време на бременоста

Важното вагинално крварење во бременоста треба да биде медицински управувано од вашиот лекар; во спротивно, тоа може да престане и може да стане опасно по живот.

 

Медицински менаџмент може да значи хирургија и лекови, во зависност од причината и колку е сериозна.

 

Ако крварењето е сериозно и не може да се запре, можеби ќе треба да направите операција за да ја отстраните бременоста (прекинување) или да се породите (абрупција на плацентата или плацента превиа).

 

Ако имате лесно крварење на почетокот на бременоста, можете да побарате совет од вашиот лекар, но не мора да имате потреба од итен третман.

 

Поверојатно, вагиналното крварење за време на бременоста ќе престане самостојно.

 

Можете да користите некои од овие мерки за удобност:

 

Одмори се.

Земете едноставно олеснување на болката, како што е парацетамол, како што препорача вашиот лекар.

Користете хигиенска подлога, не тампон.

 

Кога треба да бидам загрижена за крварење во бременоста?

Секој вид на крв за време на бременоста веројатно ќе предизвика загриженост. Нормално е да се грижите за ова и секогаш е добра идеја да разговарате со вашиот лекар.

Вагиналното крварење во првиот триместар може да биде многу стресно, бидејќи чекате да ја поминете 12-неделната точка кога ризиците за спонтан абортус ќе се намалат.

Тешкото вагинално крварење кај жените е дефинитивно загрижувачко и треба сериозно да се сфати.

 

Дали треба да одам во болница ако имам крварење во бременоста?

Ако сте бремени и имате сериозно крварење од вагината, дефинитивно треба да одите во болница.

Всушност, препораката е веднаш да повикате брза помош и да се упатите кон одделот за итни случаи.

 

Тешко тешко крварење значи дека сте наполниле една хигиенска влошка во рок од еден час.

 

Причини за прекумерно крварење може да бидат:

Ектопична бременост, каде оплодената јајце клетка се прикачува на погрешно место, обично во фалопиевата цевка. Типично, ектопичната бременост ќе пукне во првиот триместар, помеѓу 6 и 16 недели.

Абрупција на плацентата, каде што плацентата се одделува и почнува да се крева од ѕидот на матката. Ова е ретко и обично се случува во третиот триместар.

Плацента превиа, каде што плацентата лежи над грлото на матката и поради некоја причина почна да крвари.

Предвремено породување.

Кога ќе пристигнете во болницата, вашиот лекар ќе започне со третман брзо, бидејќи обилното крварење може да биде опасно по живот за вас и вашето бебе.

 

Третманот вклучува:

 

Тест на крвта. Крвта се зема од вена, обично во вашата рака.

Палпација. Лекарот го чувствува вашиот стомак, за да види дали матката е отечена или болна.

Лекови. Ова е дадено за да се направи контракција и затворање на матката, за да се запре крварењето.

Ултразвук. Скенирањето бара можни причини за крварење и ги проверува отчукувањата на срцето и функциите на бебето.

Хирургија Во зависност од причината за крварењето, можеби ќе биде потребна операција за да се запре. Ако сте близу до вашиот проценет термин, вашиот давател на здравствени услуги може да изврши царски рез.

Ако имате прекумерно крварење со болка, во кое било време од бременоста, препорачливо е да побарате итен третман.

 

Јавете се на вашиот лекар, кој може да ви даде информации и да го следи вашиот третман.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
5
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Како да се храните 30 денови пред терминот?
Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната
4
Сонце, море, бременост
Заради промените во организмот, во текот на бременоста најдобро е да не се изложувате интензивно на директно сонце
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali podaruvate obleka,hrana i sl. na bezdomnicite?

Da (0%)

Ne (40%)

Ponekogas (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!