|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Со цел ги едуцираат децата за навремена и правилна нега на забите, главниот лик на кампањата „Патот до здрави заби“ Четко Четковски и Лакалут ќе посетат повеќе детски градинки, и ќе се дружат со децата

Дали и кога ќе почнат градинките да работат?

Автор: Редакција Рингераја | 7.5.2020
image

Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека наредните денови ќе бидат соопштени повеќе информации за тоа како и на кој начин градинките ќе почнат да работат

Осум илјади деца на листа на чекање во градинките

Автор: Редакција Рингераја | 14.5.2018
image

Околу 8.000 деца во Македонија се на листа на чекање за упис во градинка, покажуваат податоците со кои располага Министерството за труд и социјална политика. Младите родители се соочуваат со проблем за упис во градинка и неретко за нивните деца да б

Градинките не чинат, или родителите сме за нигде?

Автор: Редакција Рингераја | 6.10.2016
image

Воспитувачките во градинка навистина ќе се изнаслушаат се – од тоа дека се само глорифицирани дадилки чија должност е да хранат туѓи деца и да менуваат пелени, дека се подолго на празници отколку на работно место, или дека работат само 5 часа дневно

Децата да одат во градинка, иако сте цел ден дома?

Автор: Редакција Рингераја | 24.2.2016
image

Во прилог се неколку совети на данските родители, кои можат да бидат пример за сите кои сакаат да внесат малку повеќе среќа и задоволство во својот дом

Принцот Џорџ се подготвува за во јасли

Автор: Редакција Рингераја | 21.12.2015
image

Принцот Џорџ - првороденото дете на војводите од Кембриџ, Вилијам и Катерина, се подготвува за запишување во градинка, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение од палатата Кенсингтон

Страв од одвојување кај децата

Автор: Редакција Рингераја | 1.9.2014
image

Позната ви е оваа слика? Вие сте пред вратите од градинката со своето дете а тоа плаче, ве фаќа околу половината, не ве остава да заминете. Вам ви се стега срцето, но ја голтнувате кнедлата и го оставате детето во градинка. Познато?

Поминете го лесно првиот ден во градинка

Автор: Редакција Рингераја | 1.9.2014
image

Кога ќе влезете во собата во градинката првиот ден, на своето дете мирно претставете му ја воспитувачката, а потоа повлечете се чекор наназад, за да и помогнете на воспитувачката да воспостави однос со детето

Како да се заштитите од болестите на градинката?

Автор: Редакција Рингераја | 24.3.2014
image

Имунитетот на децата кои одат во градинка не е изграден до крај. Колку е детето помало, толку е поподложно на разни болести кои во градинката се концентрирани на едно место. За среќа, болестите и заразите ќе влијаат позитивно на детскиот имунитет

image

Билингвализам или двојазичност значи познавање и говорење на два мајчини јазици

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?