|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Велигденска мини пињата

Редакција Рингераја, 10.4.2015
Бидејќи балоните имаат јајцевидна форма, не можевме да одолееме на оваа интересна Велигденска декорација. Израдувајте ги вашите деца со Велигденска пињата

image
Велигденска пињата
/11


 

Потребни материјали: Весници, брашно, вода, украсни лени, мини балони, креп хартија, ножици, лепило

 

1. Надујте ги балоните и врзете ги со лента.

2. Исечете весник на мали парчиња кои нема да се виткаат кога ќе ги ставите на балонот.

3. Подгответе ја смесата за лепење со еднакви количини брашно и вода. Пет балони можат да се покријат со смеса од 2 чаши брашно и две чаши вода.

4. Ставете ги парчињата весник во смесата и залепете ги на балонот, додека балонот комплетно не се прекрие.

5. Оставете ги балоните да се исушат.

6. Остако ќе се исушат повторете ја постапката со лепење на весници на балонот.

7. Откако балоните ќе се исушат во текот на ноќта, внимателно дупнете ги со игла и извадете ги парчињата балон.

8. Исечете парчиња креп хартија, кои ќе ги засечете на краевите.

9. Со лепило залепете ја креп хартијата на пињатата.

10. Направете мал отвор на горниот дел на пињатата и наполнете ја по шелба со шеќерчиња и чоколада.

 

1

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто зелениот чај го намалува стомакот?
Зошто катехините од зелениот чај го намалуваат стомакот? Научните истражувања докажаа дека зелениот чај директно ги пого...
3
Програма на Саем на Жена 2011
Погледнете ја програмата за овогодишниот Саем на жена. Се гледаме овој викенд на Скопски саем во Хала 2.
3
Саем за венчавки 2015
Магазинот за култура на венчавки Во Бело ве поканува на 5-от Саем за венчавки од 13 до 15 март
3
И родителите водат љубов, зар не?
Едно од најчесто заборавените родителски права е она кое се однесува на приватноста. Верувале или не, иако сте родител, ...
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?