|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Во втората година од животот децата брзо се развиваат, но тоа темпо на развој и напредување не е еднакво за сите деца. Некои деца веќе со 12 месеци знаат сами да јадат со лажичка, а сеуште немаат проодено.
Клучни зборови:

image
/11


Сите родители тоа го прават, сакаат да знаат какво е нивното дете во споредба со други деца. А токму втората година од животот на детето, провоцира такви споредби. На таа возраст децата се развиваат со големи чекори. Учат да одат, да се качуваат по скали, со коцките да изградат кула, а успешно јадат и сами со лажичка.

 

Но, ниту едно дете не се развива еднакво и на ист начин. Нема причина за вознемиреност доколку некое дете веќе со 9 месеци слободно оди, додека на друго ќе му требаат 16 месеци за да ги направи првите чекори. Има деца кои веќе на 12 месеци знаат да јадат со лажичка, а некои со 20 месеци сеуште не можат да ја погодат устата. Ниту за таквите деца не може да се каже во медицинска смисла дека касно палат”. За нивниот развој многу посериозно би било доколку поради тоа родителите станат нервозни, па со постојани споредби, од своето дете бараат многу повеќе отколку што тоа може да направи. Причините поради кои деца на иста возраст толку многу се разликуваат, родителите не можат да ги променат.  Важна улога во тоа имаат и наследните гени, самиот темперамент на детето, неговата подвижност, но и како самото дете напредувало и растело во првите месеци. На пример, детето на возраст кога лази и често се става во оградичка, рано ќе разбере дека му се поставени гранични бариери и тие деца најчесто послабо го развиваат интересот и желбата за нови откривања. Или бебињата кои немаат прилика сами да си играат и да се мачкаат со јадењето, секако дека подоцна ќе научат да јадат сами со лажичка.

Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
4
Колапс, синкопа или губење на свеста
Кризата на свеста претставува застрашувачко искуство за родителите – повеќето од нив имаат црни мисли за епилепсија, или...
3
Сируп од борови иглички за силен имунитет
Сирупот од борови иглички е одличен за белите дробови, при проблеми со дишните патишта, воспаление на белите дробови или...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Како е најубавото нагалено име за Кирјана?
Antimona

Како е најубавото нагалено име за Кирјана?

Кира (45%)

Кика (18%)

Јана (37%)


Број на сите гласови: 104

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!