|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали нашите деца ќе бидат „загубена Ковид-генерација“?!

Редакција Рингераја, 24.1.2021
Поради многуте корона-рестрикции во медицинската и социјалната сфера, од кои се опфатени и младите, УНИЦЕФ на Светскиот ден на правата на децата предупреди од опасност од „загубена Ковид-генерација“

image
/11


 

Животите на децата целосно се променија од почетокот оваа пандемија. Помеѓу затворањето на училиштата и откажувањето на учество во друштвени игри со другарчињата во парковите, рутината на децата стана се друго освен рутина. 
Стравот, неизвесноста и задржувањето дома повеќе, за да се забави ширењето на КОВИД-19 може да им отежне на семејствата да одржуваат чувство на смиреност. Но, важно е да им помогнете на децата да се чувствуваат безбедно, да имаат здрави навики, да управуваат со своите емоции и однесување и да градат флексибилност.

Еве неколку совети од Американската академија (ААП) за да му помогнете на вашето семејство да го надмине стресот на пандемијата. 

*Препознајте ги стравовите на децата
Децата се потпираат на своите родители за сигурност, физичка и емоционална. Уверете ги вашите деца дека сте тука за нив и дека вашето семејство ќе го помине ова заедно. Одговорете на прашања во врска со пандемијата едноставно и искрено. Разговарајте со децата за какви било застрашувачки вести што ќе ги слушнат. Во ред е да се каже дека луѓето се разболуваат, но потсетете ги дека следењето на безбедносните чекори како миење на рацете, носење маски за лице и останување повеќе дома ќе му помогне на вашето семејство да остане здраво. 

*Препознајте ги чувствата на вашето дете 

Смирено кажете, на пример, „Можам да видам дека си вознемирен затоа што не можеш да играш со твоите пријатели во моментов.“
Насочувањето кон алтернативни решенија може да ви помогне при разговор со повозрасните деца и тинејџерите - („Знам дека е разочарувачки да не бидете во можност да направите некои од работите што сте ги правеле пред пандемијата. Кои се некои други начини на кои можете да се забавувате со вашите пријатели? ")

*Одржувајте здрави навики

За време на пандемијата, поважно е од кога и да било, да се одржуваат здрави навики. Тие создаваат чувство за редослед на денот кој нуди сигурност во ова многу неизвесно време. Сите деца, вклучително и тинејџерите , имаат корист од рутини што се предвидливи, а сепак доволно флексибилни за да ги задоволат индивидуалните потреби.

*Структурирајте го денот

Со прекинувањето на вообичаени рутини, воспоставете нови дневни распореди. Постарите деца и тинејџерите можат да помогнат во распоредот, но гледајте да не отскокнува многу од стандардниот до кој треба да се држат. Одредете ден за семеен собир, гледање филм, друштвени игри, или воведете дополнително време за дружење преку интернет со пријателите. 
*Бидете во контакт со најблиските
Децата исто така може да се грижат за баба и дедо што живеат сами, роднина или пријател со зголемен ризик да добијат КОВИД-19. Кога не се безбедни и можни физички посети, видео разговорите можат да помогнат во ублажувањето на нивната вознемиреност.

*Кажете му на вашето дете пред да ја напуштите куќата каде одите 

Со смирувачки глас, кажете им каде одите, колку долго ќе ве нема, кога ќе се вратите и дека преземате чекори за да бидете безбедни.

*Поттикнувајте оптимизам 

Кажете им дека научниците напорно работат да откријат како да им помогнат на луѓето што се разболуваат, како да го спречат тоа и дека работите ќе се подобрат.

*Користете позитивна дисциплина

Секој е повознемирен и загрижен за време на пандемијата. Помладите деца можеби немаат зборови за да ги опишат своите чувства. Тие се со поголема веројатност да го откријат својот стрес, вознемиреност или страв преку нивното однесување (што може, пак, да ги вознемири родителите, особено ако тие се веќе под стрес). Постарите деца и тинејџери може да бидат дополнително раздразливи бидејќи пропуштаат вообичаени настани што ги чекале и активности во кои уживаат со своите пријатели.

Неколку начини на кои можете да им помогнете на вашите деца да управуваат со своите емоции и однесување:

Пренасочете го лошото однесување.
Понекогаш децата се однесуваат лошо затоа што им е досадно или не знаат подобро. Пронајдете нешто за, да ги ангажирате.

Креативна игра.
Предложете им на вашите деца да цртаат слики за начините на кои вашето семејство останува безбедно. Направете колаж и закачете го за да ги потсетите сите. Или, изградете затворено тврдина или замок за да ги зачувате микробите, носејќи омилени плишани животни или играчки.

Користете награди и привилегии за зајакнување на доброто однесување (завршување на училишни задачи, домашни работи, дружење со браќа и сестри, итн.) Што вообичаено не би биле дадени за време на помалку стресни периоди.
Користете тајм-аути
Оваа алатка за дисциплина работи најдобро со предупредување за децата дека ќе добијат тајм-аут доколку не запрат. Потсетете ги што погрешија со што помалку зборови ? и со што помалку емоции. Потоа, отстранете ги од ситуацијата за однапред утврдено време.

Посебно време 
Дури и со сите заедно дома 24/7, одвојте посебно време со секое дете. Идеите можат да вклучуваат готвење или читање заедно, на пример, или играње омилена игра. Вие го одбирате времето и оставете го вашето дете да избере активност. Само 10 или 20 минути од вашето неподелено внимание, дури и само еднаш на секои неколку дена, ќе значи многу за вашето дете. Чувајте ги мобилните телефони исклучени или нечујни за да не ви го одвлекуваат вниманието.

Избегнувајте физичко казнување
Физичкото казнување може да ја зголеми агресијата кај децата со тек на време, не ги учи да се однесуваат или практикуваат самоконтрола, па дури и може го успори нормалиот развој на мозокот. Физичко казнување може да го одземе чувството на безбедност на детето дома, што е особено потребно сега.

Чувајте се
Родителите исто така треба да бидат сигурни дека се грижат физички за себе: јадат здраво, вежбаат и спијат доволно. Пронајдете начини за релаксација и дадете си паузи. Ако има повеќе од еден родител кој е дома, наизменично гледајте ги децата ако е можно.

Земете здив 
Да се биде родител во ова време на пандемија е екстремно стресно. Но не заборавајте дека вие сте тие кои ја одржуваат стабилноста во домот и неминовно значајно е да останете смирени. 
Кога ќе почувствувате дека децата ја приминале границата, пред да реагирате било како, одвојте само неколку секунди за да се запрашате:

Дали проблемот претставува непосредна опасност?
Како ќе се чувствувам за овој проблем утре?
Дали е оваа состојба трајна?

Во многу случаи, одговорите ќе ја издишат паниката и импулсот физички, или вербално да се напаѓаат децата.

Бидете во контакт со вашиот педијатар за сите проблеми што ги имате во врска со однесувањето или емоционалната благосостојба на вашето дете и управувањето со стресот на вашето семејство а секако, не ја исклучувате можноста и за совет од психолог.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
3
Совети за среќен живот
Еве некои совети како да им помогнете на своите деца да живеат посреќно во денешниот свет, исполнет со брзање, напнатост...
3
Тврдоглавост
Го знаете она: на сред продавница врескање и тропање со нозете затоа што не сакаме да му купиме играчка или чоколатце?
3
Дали гумите за џвакање им помагаат на забите?
Класичите гуми за џвакање со шеќер се недвосмислено штетни и треба да се избегнуваат
3
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?