|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Честит Велигден-празникот над празниците!

Редакција Рингераја, 1.5.2021
Христос Воскресе! Вистина Воскресе! И оваа ноќ донесовме светлина од храмот со запалените свеќи. Ја донесовме радоста од Христовото Воскресение и надежта за сопствено спасение

image
/11


Велигден е најголемиот христијански празник. На тој ден, Господ Исус Христос воскреснал од мртвите, ја победил смртта и на сите луѓе од Адам и Ева до последниот човек на земјата им дарил вечен живот. 

Воскресението на Христос е суштината на христијанството. Тоа означува Премин и е празник над празниците. Велигден е центарот на Православната вера и празнување. За верните, периодот пред Велигден, е долго патување исполнето со покајание, прошка, измирување, молитва, пост и учење. Со пристигнувањето на Велигден, се празнува победата на Животот над смртта. Бог страдаше и воскресна поради Својата безмерна љубов кон човекот.

За воскресението се дозна во мугрите во неделата, кога оние верни жени мироносици појдоа со миризливи масла на гробот за да Го помазаат телото, кое не Го најдоа. Во тој момент земјата се затресе, затоа што Божји ангел слета од небото, го тргна каменот од гробот, и седна на него. Неговото лице блескаше како молња, е неговите облеки беа бели како снег. Кога тоа го видоа стражарите, тие затреперија од страв. Веста ја прими прва Марија Магдалена и побрза да им јави на апостолите и тие не и' поверуваа. Петар и Јован самите се стрчнаа до гробот и го најдоа каменот одвален, а од телото лежеа оставени само повоите. По ова, кога се собраа заедно во куќата, Исус им се јави и разбраа дека воскреснал. Но им го отвори умот и за да ги разбираат Писмата. Срцата им гореа на сите.


 

 

Нека ни бидат светли и топли дните и ноќите !
Да се научиме да не ги испуштиме од нашите сетила
ниту за миг Зраците, коишто ни го осветлуваат Патот!
Да имаме храброст да бидеме вистински и искрени!
Да имаме смелост да го прогониме стравот!
Да биде секогаш во нас верата,
зашто од нашите желби и мечти
зависи утрешниот наш ден!

 
Христос Воскресе!

Од нива до трпеза
Како се прави лебот?
5
Поздрав до летото
Со песна и игра летото да го поздравиме
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2
Слатки слатки песнички
Песни за најмалите
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali za dobrite oceni na vaset_o dete mu podaruvate nesto?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!