|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Уметноста појака од аутизмот. Изложба на деветгодишниот Филип со дела кои ќе ве остават без зборови

Разговор со мајка на дете со церебрална парализа

Автор: Марина Кљајиќ Петковски | 7.3.2022
image

Церебралната ( мозочна) парализа, дефинирана како заболување на мускулно-скелетниот систем, е проблем со кој се борат над 17 милиони луѓе во светот. Настанува поради повреда на мозокот до која може да дојде во текот на бременоста и породувањето

Пореметување на сонот кај аутистичните деца

Автор: Редакција Рингераја | 14.1.2021
image

Децата со аутистичен спектар меѓу многуте симтоми имаат и проблеми со заспивањето. Тоа ги исцрпува и родителите и децата. Во прилог се совети како да им се помогне на децата со аутизам и нивните родители да го решат проблемот со спиењето

image

Денес го одбележуваме меѓународниот ден на лицата со посебни потреби. Но, факт е дека не е доволно вниманието од само еден ден! Проблемите и потребите со кои се соочуваат овие лица и семејства бараат и заслужуваат внимание секој ден од годината

Логопедски игри за деца со развојни потешкотии

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 18.7.2020
image

Логопедски игри за развивање на сознајните функции и способности на мозокот кај децата, или развивање на елементарните гностички функции

Игри за дискалкулија - проблеми со математика

Автор: Мр. логопед Светлана Трнинкова | 16.6.2020
image

Игри за усвојување на поимите парни и непарни броеви до 10, за дома и во училиште –Изработил - Мр. Логопед, Дипломиран дефектолог реедукатор Олигофренопедагог - Светлана Трнинкова

Дискалкулија кај децата: Како да им помогнете?

Автор: Редакција Рингераја | 9.6.2020
image

Развојна дискалкулија е состојба која се среќава кај деца со нормална интелигенција, а сепак имаат потешкотии во совладување на основните математички поими и вештини

9 годишно дете сака да се самоубие заради булинг

Автор: Редакција Рингераја | 21.2.2020
image

„Сакам да се самоубијам“: Мајка објави трогателно видео од синот кој на училиште бил малтретиран поради џуџестиот раст

Дечиња со посебни потреби станаа модели

Автор: Редакција Рингераја | 22.2.2018
image

Овие храбри дечиња топат со насмевката и со енергијата со која зрачат, а ваквите модни брендови заслужуваат титула. Секоја чест!

image

Во петокот (23.12) се одржа традиционалниот новогодишен базар на училиштето за деца со посебни потреби „Д-р Златан Сремец“ под мотото „Ден за насмевки“, оваа година помогнат од Direct Media Skopje и Ramstore Mall

СТРАНА 1 ОД 6


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?