|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Разговор со Ирена Николовска, мајка на дете со аутизам

Редакција Рингераја, 3.12.2020
Денес го одбележуваме меѓународниот ден на лицата со посебни потреби. Но, факт е дека не е доволно вниманието од само еден ден! Проблемите и потребите со кои се соочуваат овие лица и семејства бараат и заслужуваат внимание секој ден од годината

image
/11


Нивното прифаќање, внимание, почитување на нивните права за еднаквост, самостојност и функционирање во општеството треба да биде секојдневие, да биде нераскинлив дел од човечноста и општествениот живот. 

Но, за жал, лицата со посебни потреби претставуваат една ранлива група која сe уште е на маргините на опшеството. 

Во нашето опкружување и со нашиот менталитет, оваа тема сe уште претставува табу, со оглед на бројните сведоштва на родители кои ги сретнуваме на социјалните мрежи. Искрено, запрепастуваат нечии искуства, неинформираноста, слепилото за оваа појава на одредени поединци и некултурата генерално! 

Едно такво сведоштво сретнав на социјалните мрежи. Ирена Николовска Ристовска од Битола е мајка на две деца, од кои едното, девет годишниот син, е лице со аутизам. 

Освен нивната секојдневна лична борба, семејството води битки и на друго поле - со нивните соседи, на кои присуството на нивниот син во станбената зграда во која живеат им претставува проблем и причина за бројни тревожења, пријави во полиција, тужби, влечење по судови и закани по живот. 

"Како да покренеме свест за невидливите, кога ние сме видливи во нашата зграда и пак сме неприфатени, но токму поради нашата видлива невидливост" - вели во својата изјава за Рингераја мајката Ирена. 

 

autizam

 

Семејството Ристановски го доживува овој терор со години, во сопственост дом, за кој уште многу години ќе отплаќаат кредит, што е причина да не можат да го напуштат и да бараат соседство во кое би имале помирен живот. 

"Повторно закани по живот за нас. Има ли закон во оваа наша држава? Тешко на тој што има мака! Солзите и траумите на моите деца нема цена која може да ги исплати." - пишува во еден од статусите кои Ристановска често го објавува на својот фб профил. 

"Покрај домот и сигурноста во истиот, околината е место каде децата е потребно да се чувствуваат сигурно и прифатено " - додава Ирена, со што потполно се согласувам. 

А тоа на нејзините деца им е одземено!! 


Животот на ова семејство, кој и онака претставува еден вид непредвидливо возење на ролеркостер, дополнително е комплициран од ваквиот нехуман третман од нивните први соседи. 

Наместо времето да го поминуваат квалитетно, посветено и сталожено насочени во развојот и напредокот на состојбата на синот и да им овозможат на нивните деца едноставно да бидат деца, тие водат дополнителни битки кои им ги уништуваат животите. 


До кога вака?? 

До кога ќе бидеме слепи, бесчувствителни, глуви, себични, сурови?? Подготви Марина Кљајиќ Петковски 

5 факти за мајките на породилно отсуство
Сите родители знаат дека раѓањето на детето менува се. Седењето дома за мајката да се грижи за детето не е помалку работ...
5
Што треба да знае дете на 2-годишна возраст?
Секое дете се развива индивудуално, но постојат некои граници и нешта кои може да ни укажат на тоа дека детето има потен...
4
Кој е најубав подарок за вашето дете
Доколку очекувавте дека ќе ги наведеме работите што можат да се купат во продавница, згрешивте. Најдобрите подароци не м...
4
Што кога детето ќе голтне предмет?
Семки од лубеница, лего коцки, пластични топчиња, грав. Списокот на работи кои детето може да ги голтне, или да ги стави...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

momce ili devojce
izabelicka

poveke sakate momce ili devojce

momce (0%)

devojce (100%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!