|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Родители ВНИМАНИЕ - ТИКТОК мрежата може да биде опасна!

Редакција Рингераја, 2.9.2021
Кој е најголемиот проблем со Тикток и што треба да направиме ние, како родители, за тоа?
Клучни зборови:

image
/11


 

Покрај забавните танци и необичните игри, децата почнаа да работат и на различни предизвици, кои понекогаш можат да бидат многу опасни за нив.
Кој е всушност најголемиот проблем со Тикток?
Голема количина содржина не е погодна за деца.
Понекогаш се чини дека родителите и веруваат на оваа социјална мрежа повеќе од другите. Ги гледаат своите деца како танцуваат, учат некои чекори, па претпоставуваат дека е вклучена креативноста и сосема безопасната појава. Меѓутоа, ова можеби не е секогаш така.
Родителите исто така веруваат дека постои политика за приватност која го штити детето од разни контакти. Сепак, безбедноста не е загарантирана ако сме заштитени само од странци. Децата се изложени на некоја друга содржина за возрасни што може да им наштети.
Тешко е да се разбере како децата од 9-10 години имаат пристап до Тикток, кога треба да има ограничување од 13 години.
Како Тикток влијае на мозокот на детето?
Како родители и наставници, ние се обидуваме да развиеме критичко, аналитичко размислување и фокус кај децата. Сите овие се обрасци што ќе им бидат корисни за време на училиштето и подоцна во животот. Тикток го нуди сосема спротивното.
Мозокот на детето е многу прилагодлив, се развива. Невронските патишта се формираат врз основа на она што детето го прави континуирано. И што прават децата? Тие го гледаат Титок со часови и часови. Нивниот живот е поделен на делови од по 60 секунди.
"Таа информација од 60 секунди ја намалува концентрацијата и фокусот. Дури и креативната страна на Тикток не е целосно креативна. Има едно креативно видео, а потоа милион други кои само го копираат", посочува Мелиса Маршал од колеџот Санта Марија.
И ние самите знаеме како е кога ќе паднете во круг слики на Инстаграм или Пинтрест. Тоа е како јама без дно. Еден профил води кон друг и само на крајот сфаќаш дека веќе поминале неколку часа. Проблемот со Тикток е што цели на група млади луѓе кои немаат силно чувство за самоконтрола. Овој тип на проценка не се појавува до средината на дваесеттите години.
Не заборавајте што му недостасува на детето во тие часови поминати на Тикток. Ова се некои активности надвор, вистинска креативност и што е најважно - врска со вистински луѓе во реално време.
Што може да направи родителот?
1. Можете да ја преземете апликацијата и да ја истражите заедно со детето.
Не е добро да зборувате за Тикток ако не сте го ни погледнале. Истражете кои се поставките за приватност и што нуди оваа мрежа.
2. Дајте му временски ограничувања на детето да ја користи апликацијата и научете го на самоконтрола.
3. Училиштето и родителите треба да работат заедно за да ги научат децата за добрите и лошите страни на технологијата.
Ова вклучува избор што ќе гледате, но и што ќе објавите на социјалните медиуми.
4. Најважно е да се создаде искрена врска со детето.
Овој совет не е ниту директно поврзан со Тикток, но е многу важен. Дали му верувате на детето? Дали мислите дека можете да одолеете на притисокот? Дали мислите дека детето презема непотребни ризици? Како што забележувате дека се однесува општо, најверојатно ќе се однесува и на социјалните мрежи.
Важно е да знаете:
Билетот не е најлошото нешто, навистина може да биде интересно, забавно и корисно. Сепак, важно е да одговара на возраста на детето и да не му наштети на кој било начин.
Исто така, не дозволувајте детето да претера со употребата и дека, наместо да си игра со пријателите надвор или некоја креативност, детето ги поминува деновите пред телефонот гледајќи ги истите снимки од час во час.

Покрај забавните танци и необичните игри, децата почнаа да работат и на различни предизвици, кои понекогаш можат да бидат многу опасни за нив.


Кој е всушност најголемиот проблем со Тикток?

Голема количина содржини не е погодна за деца.
Понекогаш се чини дека родителите и веруваат на оваа социјална мрежа повеќе од другите. Ги гледаат своите деца како танцуваат, учат некои чекори, па претпоставуваат дека е вклучена креативноста и е сосема безопасна појава. Меѓутоа, ова можеби не е секогаш така.

Родителите исто така веруваат дека постои политика за приватност која го штити детето од разни контакти. Сепак, безбедноста не е загарантирана ако сме заштитени само од странци. Децата се изложени на некоја друга содржина за возрасни што може да им наштети.

Тешко е да се разбере како децата од 9-10 години имаат пристап до Тикток, кога треба да има ограничување од 13 години.

 

Како Тикток влијае на мозокот на детето?

 Како родители и наставници, ние се обидуваме да развиеме критичко, аналитичко размислување и фокус кај децата. Сите овие се обрасци што ќе им бидат корисни за време на училиштето и подоцна во животот. Тикток го нуди сосема спротивното.
Мозокот на детето е многу прилагодлив, се развива. Невронските патишта се формираат врз основа на она што детето го прави континуирано. И што прават децата? Тие го гледаат Тикток со часови и часови. Нивниот живот е поделен на делови од по 60 секунди.

"Таа информација од 60 секунди ја намалува концентрацијата и фокусот. Дури и креативната страна на Тикток не е целосно креативна. Има едно креативно видео, а потоа милион други кои само го копираат", посочува Мелиса Маршал од колеџот Санта Марија.

И ние самите знаеме како е кога ќе паднете во круг слики на Инстаграм или Пинтерест. Тоа е како јама без дно. Еден профил води кон друг и само на крајот сфаќаш дека веќе поминале неколку часа. Проблемот со Тикток е што цели на група млади луѓе кои немаат силно чувство за самоконтрола. Овој тип на проценка не се појавува до средината на дваесеттите години.

Не заборавајте што му недостасува на детето во тие часови поминати на Тикток. Ова се некои активности надвор, вистинска креативност и што е најважно - врска со вистински луѓе во реално време.

 

Што може да направи родителот?

 
1. Можете да ја преземете апликацијата и да ја истражите заедно со детето.
Не е добро да зборувате за Тикток ако не сте го ни погледнале. Истражете кои се поставките за приватност и што нуди оваа мрежа.
2. Дајте му временски ограничувања на детето да ја користи апликацијата и научете го на самоконтрола.
3. Училиштето и родителите треба да работат заедно за да ги научат децата за добрите и лошите страни на технологијата.
Ова вклучува избор што ќе гледате, но и што ќе објавите на социјалните медиуми.
4. Најважно е да се создадете искрена врска со детето.


Овој совет не е ниту директно поврзан со Тикток, но е многу важен. Дали му верувате на детето? Дали мислите дека можете да одолеете на притисокот? Дали мислите дека детето презема непотребни ризици? Како што забележувате дека се однесува општо, најверојатно ќе се однесува и на социјалните мрежи.


Важно е да знаете:

 Тикток не е најлошото нешто на интернет, таму навистина може да биде интересно, забавно и корисно. Сепак, важно е да одговара на возраста на детето и да не му наштети на кој било начин.
Исто така, не дозволувајте детето да претера со употребата и дека, наместо да си игра со пријателите надвор или некоја креативност, детето ги поминува деновите пред телефонот гледајќи ги истите снимки од час во час.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
5
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
4
Како да се подобри имунитетот кај децата
Родителите честопати се обраќаат до педијатарот со прашањето зошто нивните деца се постојано болни, плашејќи се од т.н. ...
4
Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
3
Анкета

Kakvi deca sakate da imate
ena@

Kakvi deca sakate da imate?

Masko Zensko (49%)

Masko Masko (8%)

Zensko Zensko (16%)

Zensko Masko (28%)


Број на сите гласови: 76

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!