|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

ВИДЕО: Близнаци се тепаат во матката на мајката

www.doktori.mk, 30.8.2013
Ривалството помеѓу децата во семејството може да започне уште пред раѓањето. Истражувачи од Лондон успеале да направат извонредна снимка од две близначиња кои се тепаат за повеќе место во матката на мајката
Клучни зборови:

/11


 

 

Снимката покажува како помалиот фетус со нозете се обидува да го турне наназад или клоцне поголемиот фетус.

Д-р Гринфил, гинеколог од Универзитетските болници во Кливленд, вели дека кај близнаците не може да се очекува секој фетус да остане во својот дел во тек на целата бременост. "Близнаците се туркаат во матката милениуми наназад", вели таа. Но, дури сега имаме исклучителна можност да видиме како тоа изгледа.

За оваа снимка истражувачите употребиле кинематска магнетна резонанца, во тек на која нема радијација, и која е безбедна за фетусите. Видеото било снимено во тек на едно истражување, кое имало за цел да дијагностицира воопшто ретка, но состојба која се почесто се случува кај еднојајчаните близнаци. Состојбата се нарекува синдром на транфузија помеѓу близнаците, и во неа едниот близнак губи крв во корист на другиот и престанува да расте. Другиот близнак расте опасно брзо и е изложен на ризик од кардиоваскуларни компликации и има зголемен ризик од прематурна смрт. 

Докторите се надеваат дека оваа технологија ќе стане честа алатка за дијагностицирање на синдромот и спречување на компликациите кои тој ги носи.

 

 

doktori.mk.logo

 

 

 

 

 

Вистината за царскиот рез
Бидејќи Април е месец за подигнување на свеста за царскиот рез, Ве охрабрувам да направиме чекор напред и да ги прослави...
90
Дали вагиналното раѓање влијае на телото н...
Бременоста, породувањето и раѓањето бараат неверојатна физичка сила од жената. Последните истражувања покажуваат колку г...
9
Кога и како можете да го дознаете полот на...
Откако тестот и докторот ќе ја потврдат бременоста, следното прашање ќе ви биде: „Кога е терминот за породување?“ Веднаш...
6
ФОТО: Кога тато помага при породување...
Присуството на таткото при породување е непроценливо. Погледнете ги емотивните фотографии каде татковците одлично ја врш...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali odite cesto na proset_ki so vaset_o dete/deca

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!