|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Треба да јадам за двајца!?

Редакција Рингераја, 18.6.2012
Во првото тромесечие од бременоста на Вашето тело не му треба внесување на дополнителна количина калории од вообичаените, додека во следните шест месеци потребно е да се внесат 300 калории повеќе од обично

image
/11


 

 

Не постои трудница која не се интересира за своите килограми во текот на бременоста. Иако тоа не е толку важно кога е во прашање детето и неговото здравје, она што е сигурно е дека прекумерното зголемување на телесната тежина во бременоста може да има последици на Вашето здравје и здравјето на детето. Значи прашање е колку килограми треба да добиете за време на бременоста.

Одговорот на ова прашање секако дека не е едноставен. Зависи од телесната тежина која сте ја имале кога останавте бремена и соодносот на Вашата тежина и висина (индекс на телесна маса). Доколку индексот на Вашата телесна тежина е во границите на нормала за време на бременоста треба да добиете меѓу 10-15 килограми. Доколку според индексот на телесната тежина имате помалку килограми тогаш ќе добиете 12-18 кгр. во текот на бременоста. Доколку спаѓате во категорија на претерано дебели лица, во бременоста ќе добиете меѓу 6-10 килограми.

 

Како да ги добиете сите потребни хранливи материи?

Еве неколку совети за најдобра исхрана во тек на бременоста:

  • за да ги задоволите Вашите дневни потреби за протеини, калории, јагленихидрати, здрави маснотии и клучни витамини и минерали, јадете разноврсна храна.
  • Обидете се да ги намалите дополнителните оброци кои имаат многу калории, а малку хранливи состојки – пијалоци, пржена храна, храна со додатоци на шеќер и маснотии. Наместо тоа одберете храна која има добри калории – јогурт, ореви, тврдо варено јајце, свежо овошје или зеленчук.
  • Одберете производи кои се што помалку променети од својата природна состојба. Изберете леб со цело зрно, или смеѓ ориз и свежо или замрзнато овошје наместо конзервирано.
  • Јадете масти и колачи многу ретко. Бидете сигурни дека сте одбрале здрави масти.

 

Како е храната поделена меѓу Вашите и потребите на Вашето бебе?

Лекарите не разбираат точно како Вие и Вашето бебе ги делите хранливите материи. Храната за Вашето дете не доаѓа директно од Вашата исхрана туку од калориите кои се наоѓаат складирани во коските и ткивата.

Во минатото фетусот се сметал за совршен паразит кој ја зема сета потребна храна од мајката, без оглед на нејзината исхрана.  Овој мит тврди дека ако на пример на Вашето бебе му фали да речеме калциум не е важно што мајката јаде, бидејќи бебето ќе го извлече потребниот калциум од резервите на мајката.

Стручњаците веруваат дека бебето во мајчината утроба ќе страда ако на мајката и фали нешто во исхраната. Неадекватната исхрана во тек на бременоста веројатно ќе има долготрајни последици врз здравјето на детето.

Накратко: на здравјето на Вашето дете директно влијае она што го јадете пред и за време на бременоста. Тоа што е важно – јадете го. А кога ќе паднете во искушение да претерате, сетете се дека јадете за бебе, а  не за уште една возрасна личност. Одберете квалитет, наместо количина.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Абортус - прекинување на бременоста
Под предизвикан абортус се подразбира прекинување на бременоста пред да биде плодот способен за живот надвор од телото н...
4
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
3
Секс во бременоста, како да се расположите?
Сега кога сте бремени апстинирате со секс? Иако и ова е сосема нормално, има придобивки од сексот за време на бременоста...
3
10 најчесто поставувани прашања во бременоста
10-те најчести прашања од идните мајки
3
Анкета

Кое име е поубаво за син ми?
Katerina87

Кое име е поубаво за син ми?

Михан (56%)

Миха (44%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!