|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Еве зошто папочната врвца е толку чудесна

Редакција Рингераја, 19.9.2020
Многу луѓе мислат дека папочната врвца е само „цевка“ што носи хранливи материи за нивното бебе. Сепак, од фотографијата што ја сподели Дулата Кајла Хадфилд на нејзината страница, можеме јасно да видиме дека папочната врвца е многу посложена од тоа!

image
/11


Дали знаевте дека една нормална папочна врвца има три крвни садови? Две артерии и една вена. Многу луѓе мислат дека папочната врвца е само „цевка“ што носи хранливи материи за нивното бебе. Сепак, од фотографијата што ја сподели Дулата Кајла Хадфилд на нејзината страница, можеме јасно да видиме дека папочната врвца е многу посложена од тоа!

 

Вената носи крв богата со кислород и хранливи материи до фетусот и двете артерии, преку кои крвта богата со отпадни производи како јаглерод диоксид тече низ плацентата и во вашиот крвоток за да се исфрли.

 

Папочната врвца влегува во фетусот преку стомакот, во точката каде што ќе се формира папочната врвца по одвојувањето. Во внатрешноста на фетусот папочната вена оди понатаму кон хепаталниот врат (порта хепатис), каде што се разгранува во две гранки. Една од овие гранки се поврзува со вратата на црниот дроб, која носи крв во црниот дроб. Втората гранка (позната како дуктус венус) го заобиколува црниот дроб и се влева во долната шуплива вена, која носи крв во срцето. Двете белодробни артерии се разгрануваат од внатрешната артерија и одат од двете страни на мочниот меур во папочната врвца, за на крајот да одат во плацентата.

 

По породувањето, овие вени се затвораат сами по себе. Артериите прво се затвораат поради мускулите што ги опкружуваат, а потоа папочната вена се затвора така што крвта богата со кислород се враќа кај бебето од плацентата. При раѓање, плацентата содржи една третина од тежината на бебето, а одложувањето на сечењето на папочната врвца за неколку минути овозможува крвта да се пренесе преку папочната вена на бебето.

 

По раѓањето на детето, папочната врвца продолжува да пулсира. Времето потребно за папочната врвца да престане да пулсира варира индивидуално и може да трае повеќе од пет минути. Несечената папочна врвца му обезбедува на бебето дополнителен кислород додека срцето и белите дробови се прилагодуваат на промената на дишењето, од онаа во водната средина преку која доби храна од крвотокот на мајката, до средината каде што белите дробови мора да се прошират и да почнат да дишат.

 

1

Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
4
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
4
Фудбалер или балерина?
Вашата најдобра пријателка, која неодамна се породи, вели дека синот удирал во стомакот како за Светско Првенство! Зошто...
3
Последен месец од бременоста: Позиции на б...
Движењата на бебето ќе ги чувствувате до последниот месец од бременоста, но факт е дека вашето бебе е поголемо и нема мн...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Odite na bazen?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!