|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога ќе почне да ми се познава стомачето?

Редакција Рингераја, 14.3.2021
Ова е прашањето кое си го поставуваат сите трудници. Дали постојат правила, или се е индивидуално, ви откриваме во овој текст

image
/11


 

Мајките за прв пат обично почнуваат да развиваат нерамнина кај бебето помеѓу 12 и 18 недела. Во анкетата на BabyCenter, мнозинството жени кои очекуваат прво дете рекле дека почнуваат да покажуваат од 12 до 18 недела, внимателно следени од оние кои велат дека нивниот удар се појавил помеѓу 18 и 24 недела. Мајки кои веќе биле бремени често почнуваат да се покажуваат побрзо, бидејќи нивните мускули на матката и стомакот веќе се истегнати од претходната бременост.
Вашата растечка матка е одговорна за да ја направите бременоста очигледна за сите. „За околу 12 недели, матката се шири над срамната коска“, вели Кетрин Хансен, доцент по акушерство и гинекологија на Медицинскиот оддел на Универзитетот во Тексас, Галвестон. „Пред таа точка, матката останува во карлицата и обично не е видлива“.
Но, нема точно време кога идните мајки ќе започнат да спортуваат јасно бремено стомаче - секоја жена е различна. Некои жени не изгледаат бремени до далеку во вториот триместар, додека други почнуваат да се покажуваат во првиот триместар. Некои жени забележуваат подуеност (не е исто што и „покажување“, но оток што може да ги направи построгите панталони) кратко откако ќе направат позитивен тест за бременост.
Ако вашиот стомак се прошири порано отколку што се очекуваше, тоа би можело да се должи на овие услови:
Подуеност
Гас
Запек
Поретко, близнаците или множителите се одговорни за рано испакнување.
Треба ли да се грижам ако сè уште не покажувам?
Ако покажувате подоцна од очекуваното, не се вознемирувајте. „Матката може да се одмори во телото во различни позиции“, вели Хансен. "Понекогаш матката на жената е навалена кон грбот (ретровертна), што може да предизвика да се покаже подоцна. И обратно, жените чијашто матка е навалена напред (претпосле) може да се покаже порано".
Да се ??покаже доцна не значи автоматски дека вашето бебе е премало. „Ние започнуваме да проценуваме дали бебето мери премногу мало кога ќе дојдеме во второто и третото тромесечје“, вели Хансен.
Ако има некоја причина за загриженост, вашиот добавувач на здравствени услуги ќе направи ултразвук за да бидете сигурни дека сте го дале вистинскиот термин за достасување. Бебињата кои се помали отколку што се очекуваше за нивната гестациска возраст, ќе добијат чест мониторинг за да се осигурат дека им оди добро.

На прворотките обично почнува да му се познава стомачето помеѓу 12 и 18 недела. Кај мајки кои веќе биле бремени често стомачето почнува да се покажува побрзо, бидејќи нивните мускули на матката и стомакот веќе се истегнати од претходната бременост.

Вашата материца е одговорна за да ја направите бременоста видлива за сите. „За околу 12 недели, матката се шири над срамната коска“, вели Кетрин Хансен, доцент по акушерство и гинекологија на Медицинскиот оддел на Универзитетот во Тексас, Галвестон. „Пред таа точка, матката останува во карлицата и обично не е видлива“.
Но, нема точно време кога идните мајки ќе започнат да покажуваат јасно бремено стомаче - секоја жена е различна. Некои жени не изгледаат бремени до средината на вториот триместар, додека други почнуваат да се покажуваат во првиот триместар. Некои жени забележуваат подуеност кратко откако ќе направат позитивен тест за бременост.

Ако вашиот стомак се познава порано отколку што се очекува, тоа би можело да се должи на овие услови:

Подуеност

Гасови

Запек

Бременост со близнаци 

 

Треба ли да се грижам ако сè уште ми се познава стомачето?

Ако стомачето ви се познава подоцна од очекуваното, не се вознемирувајте. „Матката може да се одмори во телото во различни позиции“, вели Хансен. "Понекогаш матката на жената е навалена кон грбот, што може да предизвика да се покаже подоцна. И обратно, жените чијашто матка е навалена напред може да се покаже порано".

Да се ??покаже доцна не значи автоматски дека вашето бебе е премало. „Ние започнуваме да проценуваме дали бебето е премногу мало кога ќе дојдеме во второто и третото тромесечје“, вели Хансен.

Ако има некоја причина за загриженост, вашиот матичен лекар ќе направи ултразвук за да бидете сигурни дека сте го добиле вистинскиот термин за породување. Бебињата кои се помали отколку што се очекуваше за нивната гестациска возраст, ќе добијат почест мониторинг за да се осигурат дека им оди добро.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто бебињата клоцаат во стомакот?
Прашајте некоја мајка какво е чувството на клоцање на бебето одвнатре? Единствен одговор кој ќе го добиете е: бебето не...
4
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
4
Како да се храните 30 денови пред терминот?
Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната
3
Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
3
Анкета

/
Jana9

Dali vasite deca se ljubomorni edno na drugo?

Da (33%)

Ne (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!