|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Жолт исцедок за време на бременоста? Што да преземете?

Редакција Рингераја, 11.2.2021
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еден пример е големата количина на исцедок што многу бремени жени го доживуваат доста често

image
/11


За среќа, исцедокот е нормален дел од бременоста. За вашиот душевен мир, еве што треба да знаете за жолтиот исцедок за време на бременоста.

 

Исцедок за време на бременоста

Долго пред да бидете бремена, веројатно сте доживеале мали количини на исцедок во различни периоди за време на менструалниот циклус.

Варијациите во исцедокот се должат на хормоналните промени во текот на целиот циклус.

Речиси сите бремени жени имаат исцедок. Нормално е и помага да се спречат инфекциите да патуваат од вагината до матката.

Кон крајот на бременоста, количината на исцедок се зголемува дополнително. Во последната недела, може да содржи ленти од леплива слуз како желе. Ова може да биде затемнето розово, па дури и жолто.

 

Кој е овој жолт вагинален исцедок во бременоста?

Пред бременоста, можеби сте забележале темно жолтеникав исцедок. Ова е резултат на мали количини на мешање на менструална крв со нормален бел исцедок.

Многу блед, жолт вагинален исцедок е исто така чест и обично е нормален, особено непосредно пред менструацијата. Само причина за загриженост е ако исцедокот има абнормална текстура или мириса лошо.

Жолтиот исцедок за време на бременоста може да биде знак на сексуално пренослива инфекција (СПИ) или бактериска инфекција.

 

Причините за жолт исцедок за време на бременоста вклучуваат:

Трихомонијаза - ова е исто така познато како бактериска вагиноза (БВ) и предизвикува чешање, болка при мокрење и непријатен мирис.

Кламидија - Честопати нема симптоми, но се појавува како жолт исцедок со силен мирис и болка при мокрење.

За да избегнете ширење на бактерии и да предизвикате нејзино повторно појавување, по користењето на тоалетот, секогаш избришете од напред кон назад.

 

Посетете го вашиот гинеколог за да организирате преглед за сексуална инфекција. Не се срамете. Акушери и гинеколозите се навикнати на тоа, бидејќи овие инфекции се многу чести.

 

Кој е третманот за жолт исцедок?

Посетете го вашиот гинеколог ако имате жолт исцедок и мислите дека станува збор за инфекција.

Обидете се да не се грижите ако имате бременост со вагинален исцедок.

Повеќето од овие видови на инфекции за време на бременоста, вклучително и оние со жолт исцедок, обично се лекуваат со креми, кремови на рецепт или лекови на рецепт за орална употреба.

 

Не одложувајте да го посетувате вашиот лекар; ако оставите вагинална инфекција нелекувана, може да има компликации.

Обидете се да не се грижите ако имате бременост со вагинален исцедок.

Бебињата обично ја поминуваат оваа супстанца по раѓањето. Мекониумот пред раѓањето може да биде знак дека вашето бебе е под стрес. Во секој случај, треба веднаш да се јавите за да организирате посета кај вашиот гинеколог. Ставете хигиенска влошка за полесно да видите за каков вид на исцедок станува збор.

 

Имам розов исцедок сличен на слуз - дали е ова нормално во бременоста?

Овој вид вагинален исцедок за време на бременоста може да биде предизвикано од вашиот слузен чеп. Ова е цервикална слуз што се наоѓа помеѓу фетусот и надворешниот свет.

Ако имате големо количество течност, веројатно ви прснал водењакот. Ставете хигиенска влошка и побарајте совет од лекар.

 

Имам млечно бел исцедок во бременоста?

Ова се нарекува леукореја и е нормален одговор на промените на нивото на хормоните во вашето тело. Нивото на естроген, особено, е повисоко кога сте бремени.

Овој вид на нормално празнење може да биде чиста до бела боја, тенка или слична на слуз во конзистентност и да има или без скоро никаква миризба или многу лесен неспецифичен мирис.

 

Разговарајте со вашиот лекар или бабица ако не сте сигурни за овој вид исцедок.

 

Може ли амнионската течност да биде жолта?

Амнионската течност треба да биде чиста по изглед. Понекогаш може да биде обоена во розова боја ако грлото на матката започне да се менува и зрее.

Ако течноста е зелена или жолта по изглед и ви пукнал водењакот, тогаш веројатно вашето бебе има какано (мекониум).

Понекогаш мекониум значи дека бебето е во неволја; сепак, тоа не е секогаш случај. Ако сте близу или поминавте 42 недели, поверојатно е дека мекониумот ќе биде таму и е нормален.

Ставете хигиенска влошка и контактирајте го давателот на услуги за нега.

 

Која боја е амнионската течност и дали има мирис?

Амнионската течност треба да биде чиста, но исто така може да биде розова и, како што споменавме погоре, исто така може да биде жолта или зелена ако е присутен мекониум.

Амнионската течност има карактеристичен мирис и искусни акушерки можат лесно да ја препознаат.

 

Често се опишува како „земен“ мирис. Честопати жените велат дека мириса на сперма.

 

Дали при бел исцедок во бременоста треба да го посетам мојот лекар?

Дебелиот бел исцедок е знак на инфекција, а најверојатно виновник е инфекција со кандидијаза или дрозд.

Се смета дека промената на хормоните ги прави жените поподложни на инфекција со кандида.

Ако сте загрижени дека имате инфекција со кандида, посетете го вашиот гинеколог. Акушерите и гинеколозите гледаат вакви работи секој ден, така што нема потреба од непријатност.

Може да најдете вообичаени третмани „без рецепт“ за инфекции со кандида.

 

Имам кафеав вагинален исцедок - дали е ова нормално во бременоста?

Вратот на матката (грлото на матката) е многу васкуларен во бременоста, што значи дека има повеќе проток на крв во оваа област.

 

 

Понекогаш цервикалното ткиво крвари од контакт - на пример, по сексуален однос. Може да го видите овој кафеав исцедок после секс, но треба да се смири.

Ако продолжи, јавете се кај вашиот лекар или бабица.

 

Која боја на исцедок е во ред во бременоста?

За време на бременоста, исцедокот е толку разновиден во боја и конзистентност. Колку прекрасно!

 

Што се случува ако ми прсне водењакот?

Ако ви прснал водењакот, ставете хигиенска влошка. Ако течноста е чиста и нема комплексности поврзани со вашата бременост, најдобро сценарио е да почекате дома за да се појават контракции.

Следете ја бојата и конзистентноста на течноста на вашата влошка и проверете дали се чувствувате добро, без треска и бебето се движи нормално.

Ако имате одредена грижа за вашата бременост или ако бебето има мекониум, треба да одите во болница.

Веројатно ќе ви биде понудена индукција ако не се породите во наредните неколку дена.

 

Алтернативни терапии и вагинален исцедок во бременоста

За некои жени, важна е опцијата за не-фармацевтски третман. Постојат многу други начини на лекување на исцедок од вагината, ако тоа е она што го претпочитате.

 

На пример:

 

Бактериска вагиноза: Нанесете јогурт со Lactobacillus acidophilus на погодената област

Кандидијаза или дрозд: Нанесете јогурт со Lactobacillus acidophilus на погодената област и јадете лук

 

Дали овој жолт исцедок ќе влијае на породувањето?

Ако не се лекува, малку жолт исцедок може да предизвика предвремено породување и мала родилна тежина. Ова може да значи дека вашето место и време на раѓање ќе се променат, во зависност од ситуацијата и бременоста.

 

Дали овој густ бел исцедок во бременоста ќе влијае на моето бебе?

Ако имате кандида додека сте бремени, тоа нема да му наштети на вашето неродено бебе. Ако сте бремени или доите и имате кандида, разговарајте со вашиот лекар за тоа каков третман е соодветен.

 

Кога треба да одам на лекар за вагинален исцедок во бременоста?

Во секое време, ако сметате дека исцедокот е абнормален, треба да го посетите вашиот лекар. Можеби ќе ви требаат вагинални брисеви и крвни тестови пред да започнете со третманот.

 

Може ли да одбијам третман за исцедокот во бременоста?

Може да одбиете третман во кое било време од бременоста, или породувањето. Ако сметате дека третманот не е соодветен, побарајте второ мислење.

 

Вие имате право на автономија над вашето тело во секое време, а давателите на услуги секогаш мора да добиваат ваша согласност за каков било третман.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
6
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
6
Зошто магнезиумот е важен во бременоста?
Магнезиумот е минерал од витално значење во текот на нашите животи. Особено е важен за жените кои очекуваат бебе. Магнез...
4
Што не смеете да и кажете на бремена жена
Еве неколку работи кои ако Ви дојдат на ум да и ги кажете на бремена жена, најдобро би било да ги задржите за себе, биде...
3
Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?