|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Традиции за Св. Валентин од разни делови на светот

Редакција Рингераја, 13.2.2018
Денес е најцрвениот, најсрцкастиот, најмагичниот ден, Денот на вљубените, денот на љубовта, чоколадцата, виното и розите. Дали и вие се подготвувате за овој убав ден? Како се подготвуваат во светот?

image
/11


Знаете ли дека, според некои извори разменуваме на љубовни писма и картички на овој ден потекнува од Франција и датира од времето на војводата Шарл Орлеански? Историјата кажува дека Војводата има потпишано љубовна карта како "Твојата вљубеница".

Секако има и други убави приказни за љубовните пораки, празниците на љубовниците. Додека славиме нашиот ден на виното, погледнете го Денот на вљубените во различни делови на светот.
Италија
Во Италија, Денот на љубовта се слави во класичен стил со пролетен фестивал. На Денот на вљубените двојките се собираат за да уживаат во музиката, поезијата и размена на подароци. Чоколадото е многу важно и посебно.
Тие се во црно чоколада, лешници, и околу секој е малку завиткана состојба со илустрација на љубов и љубов цитат на англиски и италијански. Исто така, според една стара традиција, се верува дека првиот маж што невенчаната жена го гледа на овој посебен ден ќе стане нејзин сопруг.
Тајван
Ако цвеќињата се симбол на романтиката, тогаш Тајван, кој е светски познат по своите неверојатни цвеќиња, може да се пофали со најромантичното прослава на Денот на вљубените. Овде Денот на вљубените се слави двапати годишно на 14 февруари и 7 јули. Мажите жртви убави букети на омилени, како според тајванската традиција бојата и бројот на цвеќињата носи дефинитивно порака.
Розовите рози симболизираат единствената љубов, со 99 ружи се изразува љубовта засекогаш, ако некоја жена доби 108 рози, тогаш со нив ја прашуваат "Ќе се омажиш ли за мене?"
Германија
Денот на вљубените во Германија е популарен меѓу локалните жители, но тоа не е особено комерцијален, како и во другите делови на светот. Тука се разменуваат подароци, чоколади, подготвуваат се джинджифилови слатки во форма на срце ,, кои се красат и со љубовни фрази.
Но, на оваа прослава им е дадена и нешто посебно - свиња. Свињата се смета за среќен симбол, симбол на страста и е претставен во форма на чоколадна фигура.
Бразил
Бразилскиот карневал карневал често трае во текот на февруари. Ова го прави Валентин уште поизразен. Локалниот еквивалент на Денот на вљубените е Dia dos enamorados и е на 12-ти јуни.
Бразилците сакаат да разменуваат чоколади, цвеќиња, картички со љубовни пораки. На тој ден одврзаните вршат различни ритуали за да ги зголемат шансите за нова љубов.

Знаете ли дека, според некои извори разменувањето на љубовни писма и картички на овој ден потекнува од Франција и датира од времето на војводата Шарл Орлеански? Историјата ни кажува дека војводата има потпишано љубовна картичка како "Твој Валентин".


Секако има и други убави приказни за љубовните пораки, празниците на љубовниците. Додека го славиме нашиот ден на виното, погледнете го Денот на вљубените во различни делови на светот.


Италија

Во Италија, денот на љубовта се слави во класичен стил со пролетен фестивал. На Денот на вљубените двојките се собираат за да уживаат во музиката, поезијата и размената на подароци. Чоколадото е многу важно и посебно.
Тоа е црното чоколада со лешници кое е завиткано во омот на кој има илустрација на љубов и љубовен цитат на англиски и италијански. Исто така, според една стара традиција, се верува дека првиот маж што невенчаната жена го гледа на овој посебен ден ќе стане нејзин сопруг.

 

Тајван

 Ако цвеќињата се симбол на романтиката, тогаш Тајван, кој е светски познат по своите неверојатни цвеќиња, може да се пофали со најромантичното прослава на Денот на вљубените. Овде Денот на вљубените се слави двапати годишно на 14 февруари и 7 јули. Мажите им подаруваат убави букети на своите сакани и според тајванската традиција бојата и бројот на цвеќињата носи некаква порака.
Розовите рози симболизираат единствената љубов, со 99 ружи се изразува љубовта засекогаш, ако некоја жена добие 108 рози, тогаш со нив ја прашуваат "Ќе се омажиш ли за мене?"


Германија

 
Денот на вљубените во Германија е популарен меѓу локалните жители, но тој не е особено комерцијален, како и во другите делови на светот. Тука се разменуваат подароци, чоколади, се подготвуваат колачи во форма на срце, кои се красат и со љубовни фрази.
Но, на оваа прослава се дава и нешто посебно - свиња. Свињата се смета за среќен симбол, симбол на страста и е претставен во форма на чоколадна фигура.


Бразил

 Бразилскиот карневал често се одржува во текот на февруари. Ова го прави Валентин уште поизразен. Локалниот еквивалент на Денот на вљубените е Dia dos enamorados и е на 12-ти јуни.
Бразилците сакаат да разменуваат чоколади, цвеќиња, картички со љубовни пораки. На тој ден слободните мажи вршат различни ритуали за да ги зголемат шансите за нова љубов.

Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Вајолет Афлек се подготвува за сестричка
Малата Вајолет Афлек е забележана на училиште неиспуштајќи ја од раце својата кукличка бебе. Погледнете ги фотографиите ...
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

на кого да личи вашето бебе?
daki(86%)

(14%)


Број на сите гласови: 29

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!