|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Смути со ананас, идеален за слабеење

Редакција Рингераја, 10.4.2018
За да бидеме во добра здравствена состојба и форма треба не само да внимаваме на начинот на исхрана, но и на тоа какви пијалаци консумираме. Во последно време сe повеќе посакувани стануваат корисните смутија
Клучни зборови:

image
/11


Нè одржуваат енергични и заситуваат. Смутијата можат да бидат добра замена на еден или два оброци или на малите ужинки помеѓу нив. Денес споделуваме еден рецепт за здрав пијалок кој може да помогне за намалување на вишокот килограми.

За да ги постигнете посакуваните ефекти добро е да вежбате и да си изградите здрав режим на исхрана.

За да си приготвите смутија ќе ви требаат:
1 страк целер
1 средно голема краставица
неколку листови магдонос
3 парчиња свеж ананас

Сето сомелете го во блендер до добивање на хомогена смеса. По желба може да додадете и малку вода, но не додавајте дополнително шеќер или мед.

Пијалакот треба да се консумира до 15 минути откако е подготвена за да не изгубат своите корисни квалитети. Земајте ја наутро на празен стомак, како и во попладневните часови, кога ќе почувствувате глад.

Која е тајната и ефективноста на ананасовото смути ? Тајната на овој пијалок е во состојките кои се содржат во него.

Целер – многу нискокалоричен, во 100 грама од него се содржат само 16 калории. Од друга страна зеленчукот е богат со диетални влакна кои создаваат чувство на ситост и така помагаат за елиминација на вишокот килограми.
Како целерот, така и краставицата содржи многу вода, малку калории и е препорачан зеленчук при почитувањето на диететски режими на исхрана. Таа спаѓа во групата на т.н. диуретски зеленчук, кој помага за елиминација на вишокот течности од организмот.

Магдоносот содржи големо количество влакна – 3,3 грама на 100 г производ, многу витамини и е исто така одличен диуретик.

Во 100 г свеж ананас се содржат 1 г нерастворливи влакна. Ананасот е сметан за еден од најдобрите плодови кои го согоруваат вишокот на масти, а и кој ни помага да бидеме поенергични.

Ако се храните мудро, спортувате и го пиете овој пијалок секој ден, уште на втората недела ќе забележите позитивни резултати во својата фигура.

Засадете босилек, рузмарин и магдонос
Цвеќето не мора да биде единствениот украс на вашата градина или тераса. Дајте им предност на зачинските билки, а особен...
4
8 начини да ја затегнете кожата
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврст...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Петра
goja

Дали Ви се допаѓа името Петра?

да (37%)

не (63%)


Број на сите гласови: 205

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!