|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Безбедно ли е да се спортува за време на бременост

Редакција Рингераја, 26.5.2015
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диети, пресметуваат до последната калорија која ја консумираат или трошат
Клучни зборови:

image
/11


 

Кога сепак ќе им се случи најубавото во животот - да забременат и да имаат сопствено дете / деца, многу од нив си го поставуваат прашањето "Може ли да тренирам за време на бременоста и како најбрзо да ја повратам својата фигура, потоа?" .

Тренинзите за време на бременоста се дозволени, дури и некои професионалци ги препорачуваат, бидејќи тие помагаат значително за подобрување на физичката и менталната состојба на жената. Благодарение на нив ќе заборавите за секојдневното гадење, болки во половината и чувството за замор. Покрај тоа, додека вежбате, телото лачи енфродин кој значително ќе го подобри расположението и ќе ви избави од стресот.

Може да не ви се допаѓа, но ќе треба да направите значителни корекции во начинот на тренирање. Сепак се наоѓате во доста деликатна позиција и привремено ќе треба да заборавите за тешките вежби, на кои сте се подложуваат до моментов. Избегнувајте тешки за исполнување вежби, од кои има ризик да паднете или да се повредите некако. Исто така заборавете на колективните спортови - фудбал, кошарка и сите останати. Не се препорачува и тренирање во топли и влажни простории, од кои може да ви се слоши.

Освен тоа е многу важно да ги исклучите од програма вежбите кои бараат задржување на здивот. Тие можат да бидат многу опасни за вашето дете. Како што сигурно знаете, пулсот е исто така од големо значење. Ако до сега сте навикнале да тренирате со повисок пулс - во рамките на 140-150 отчукувања во минута, тогаш сега значително ќе треба да ги намалите овие бројки и да настојувате да не ги зголемите за повеќе од 130 отчукувања во минута. За да не си го мерите пулсот на неколку минути, може да се применува т.н.. "тест со зборување" меѓу тренинзите. Тој не претставува ништо комплицирано - едноставно поразговарајте со некој познаник во салата и проверете дали може да го правите тоа спокојно, без да се задишувате или напрегнувате на било каков начин.


Тренинзите кои ќе ги правите, треба да бидат редовни (барем 3 пати неделно) и строго наменски за триместарот, во кој се наоѓате. Најмногу обрнете внимание на аеробните вежби, но избирајте ги оние кои не го оптоваруваат премногу телото. Исполнувајте ги со до 60% од можностите. Во никој случај не треба да одите до ситуации во кои не ви достигнува воздух или пак ви станува премногу топло.

Најдобра вежба за бремени е пливањето. Кај него нема оптоварување на зглобовите, што е од големо значење, бидејќи под дејство на хормоналните промени кои се изведуваат во телото на бремена, зглобовите стануваат слаби и затоа се зголемуваат ризиците од повреди.

Кон вежбањето може да го вклучите и одењето.

 

Како што сигурно знаете, паузите помеѓу вежбите се од значење за резултатите кои ги сакате. Во оваа ситуација, во која се наоѓате, сепак, ќе мора да ги почитувате потребите на вашето тело и да одмарате толку колку што му е потребно.

На интернет, најверојатно, ќе најдете стотици програми и вежби за бремени. Нашиот совет, сепак, е да се обучуваат под контрола на инструктор во салата и да оставите се во негови раце (под услов да сте сигурни во неговите вештини и знаења).

Ако никогаш досега не сте се занимавале сериозно со спорт, тогаш подобро се откажете од оваа идеја. Тренинзите за бремени се препорачуваат само за жени кои не престанале да вежбаат во последните неколку месеци и се наоѓаат во добра физичка форма.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кој тип на вежбање најмногу прилега во бре...
Бременост! Мислиме дека ова е периодот кога никој нема да ни замери што јадеме повеќе од вообичаено, некое кило плус нем...
3
Научете ги децата да пливаат уште како мали
Пливањето е воедно и дружењето, користењето на слободното време, зајакнувањето на самодовербата, позитивно влијае и на п...
3
Најдобри спортови за деца од предшколска в...
Децата треба да се воведуваат во спорт и здрав живот од најраното детство, бидејќи занимавањето со спорт не само што го...
3
8 начини да преживеете зимска бременост
Дали се нервирате дека треба да се помине преку периодот на кашлици и настинки додека сте бремени престојната зимска сез...
2
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?