|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Калкулатор за пресметка на индекс на телесната маса (BMI)


Индекс на телесната маса ( BMI,од англ. Body Mass Index ) се темели на односот помеѓу телесната тежина и висината на човекот. BMI е показател на степенот на исхранетост, односно дали вашата телесна тежина е во оптимални граници или пак е под или над оптималните вредности. Отстапувањето од оптималните граници, поготово ако индексот покажува прекумерена тежина го зголемува ризикот од разни болести како што се дијабетис, срцеви заболувања, зголемен крвен притисок...

Мора да се земе во предвид дека BMI само приближно го покажува степенот на исхранетост, така што реална проценка за здравствената состојба на лицето, може да даде само доктор.

BMI калкулатор
Внесете ги вашите податоци
Пол

Тежина
kg
Висина
cm


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?