|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Писмо од една загрижена трудница

Анонимен автор, 7.2.2018
Смрт на родилка во една приватна клиника, грешка со бебиња во државна болница... Во осмиот месец од бременоста сум, слушајќи и читајќи ги вестиве почнав да се плашам и да размислува каде да се породувам

image
/11Одам во една од државните болници за преглед чекам со саати за да ме прими докторот, а преку ред само си влегуваат и влегуваат ќе изреагираш и ведаш добиваш одговор дека не е така луѓето се на кратко влезени и дека се порано дојдени.Кај трудна отечена и стоиш со часови.Кога ќе успееш да влезеш добиваш отсечни одговори, да добро е легни, избриши го гелот, се гледаме за две недели, за други прашања нема време, зошто докторот не ти е познат...А кога ќе дадеш 500-1000 денари за преглед таму добиваш цела листа податоци за бебето, што треба да пиеш да јадеш, кога повторно да дојдеш и каков ќе биде наредниот преглед...Не чабе се рекло блажена состојба, но кај нас оваа состојба е стресна, секој преглед е некое испитување и така се до крајот си во неизвесност дали е се во ред со бебето кое треба да го донесеш на свет.Оди на преглед плати 300, 500,1000 денари, па нели беше бесплатно за трудници, витамини од 800 денари....и нормално купуваш се затоа што е во прашање твото чедо кое го носиш 9 месеци во стомак.

И како што поминуваат деновите размислувам за породувањето, дали во државна болница каде  е бесплатен или во приватинте каде цените се движат од 60 до 90 илјади денари.Да земеш кредит, не можеш заглавен си, башка сакаш да му купиш на детето креветче, количка, облека...Па се размислуваш, плашиш и наоколу прашуваш кој како поминал, дали треба врска да фатиш на клиниката каде ќе одиш за да те гледа како свој или да отидеш и да оставиш на ситуацијата.Каде и да си платиш ќе имаш подобар третман и згрижување.А, зошто тоа мора така да биде, тој што нема пари не е човек, не заслужува внимание?

Едно ќе кажам колку и јас да се плашам за тоа како ќе биде,  кој доктор ќе биде, болката си е болка сама ќе си ја поминам ни парите што ќе ги дадам нема да ја ублажат, само со Господ напред.


Детето развива јазични навики пред да се роди
Гласот на трудницата развива јазични навики кај нејзиното неродено дете, открија научниците од медицинскиот институт во ...
6
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
6
Породување со царски рез
Иако докторите му даваат предност на породувањето по природен пат, бројот на царските резови во нашата земја од година в...
6
Абортус - прекинување на бременоста
Под предизвикан абортус се подразбира прекинување на бременоста пред да биде плодот способен за живот надвор од телото н...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za masko bebe
sandra_

Dali bi sakale da mi pomognete da go izberam imeto na moeto bebence..

Aleksej (27%)

Teodor (14%)

Damjan (26%)

Matej (32%)


Број на сите гласови: 464

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!