|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Опстипација кај бремени жени: Како да се реши проблемот

Редакција Рингераја, 25.8.2021
Бремените жени се соочуваат со бројни промени во бременоста, а една од нив е појавата на опстипација (запек)

image
/11


 

Појавата на запек, како и појавата на други проблеми како што се болки во зглобовите и неволно мокрење - влијае секрецијата на хормони, кои „циркулираат“ низ телото. Тие доведуваат до релаксација на мускулите што ги држат цревата, што влијае на бавното движење на храната низ нив. Зголемената матка го успорува процесот на варење со притискање на цревата, што доведува до запек. Земањето додатоци на железо за време на бременоста, исто така, може да доведе до запек.
Што треба да прават бремените жени, советува Снежана Милановиќ, дипломиран физиотерапевт.
Соочи се со проблемот
Ако го имавте овој проблем пред бременоста, најверојатно имате „докажани“ начини да го поправите. Ако тоа не е така, не трпете ја судбината, направете нешто. Запек или запек не е само непријатност, туку секое подолго задржување на храната во цревата доведува до пренос на токсини во крвотокот, што негативно влијае на вашето здравје, и индиректно на здравјето на вашето бебе. Исто така, може да предизвика хемороиди - уште една непријатност за време на бременоста.
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ
ВАШИТЕ 9 МЕСЕЦИ
Очекувани промени во бременоста
Променете ја вашата исхрана
Првата мерка на претпазливост или борба против запек е храна богата со растителни влакна, како и зголемен внес на течности, особено вода. Следниот чекор, кој ќе спречи појава на запек, но исто така ќе ви помогне да се ослободите од непријатноста, е вежбањето. Ако не сте вежбале порано, или не можете од која било причина, или не сакате да вежбате - дури ни поради затвор ... и половина час пешачење, со брзо темпо, е вежбање. Во секој случај, ќе даде резултати - ако го правите тоа секој ден, со правилна исхрана.
Бидете физички активни
Позитивните ефекти од вежбањето во бременоста се многукратни. Како прво, ќе бидете во добра форма - што не е без значење, бидејќи треба да ја носите бременоста до крај, а потоа и раѓање, што се споредува со напорна физичка работа. Вежбањето ја стимулира работата на срцето - кое, поради зголеменото количество крв, е дополнително оптоварено. Мускулите се зајакнуваат, а зглобовите што ја носат тежината на вашето и вашето бебе се зајакнуваат.
Без разлика која програма за вежбање ќе ја изберете ... Без разлика дали ги правите во група - во фитнес центар или во подготовка на бремени жени за породување, или сами дома ... задолжително правете вежби за зајакнување на карличните мускули, исто така познат како Кегелови вежби. Тие ќе ви помогнат да го решите проблемот со запек, и не ви треба стручна помош за лесно да ги извршите.
Запек кај бремени жени Фото: Shutterstock
Обидете се со насочени вежби
За почеток, започнете да вежбате во лежечка положба - на грб, со свиткани колена и перница под главата и рамената. Концентрирајте се на мускулите во областа на анусот и мочниот меур и затегнете ги силно. Држете ги така две до три секунди, потоа опуштете се ... ќе ги држите до десет секунди подоцна. Кога ќе ја совладате вежбата во лежечка положба, започнете да вежбате во седечка положба, а подоцна и во стоечка положба. До четвртиот месец, можете да вежбате во лежечка положба, а подоцна не се препорачува - поради притисокот на матката врз големите крвни садови.
Вежби на мајстор Кегел
Ако не можете да ја направите вежбата, или не сте сигурни дали ги стегате десните мускули, проверете кога сте во тоалет. Додека го празните мочниот меур, запрете ја урината за момент, а потоа продолжете, но без да ги мрдате нозете. Мускулите што ги правевте порано се мускулите на карличниот под, со кои се занимавате со Кегелови вежби. Повторете ја вежбата неколку пати во текот на денот (25-50), наскоро ќе почувствувате значајна разлика во мускулната сила. Бидејќи не можете да видите дека вежбате однадвор, можете да ја изведете оваа вежба во сите ситуации - додека седите во кочија, стоите и чекате во ред, или вршите секојдневни работи ...
Силните мускули на карлицата имаат позитивен ефект врз цревата и, според тоа, врз нормализирањето на минувањето на храната низ нив, што ќе ве ослободи од проблемите со запек за време на бременоста. Feelе почувствувате уште еден, исто така важен ефект од вежбите на Кегел за време на породувањето. Бидејќи, добриот тон и еластичноста на овие мускули обезбедува правилна положба на породилниот канал, низ кој треба да помине бебето за време на раѓањето. Како и внатрешните органи, матката, цревата и мочниот меур по породувањето.

На појавата на запек, како и појавата на други проблеми како што се болки во зглобовите и неволно мокрење - влијае секрецијата на хормони, кои „циркулираат“ низ телото. Тие доведуваат до релаксација на мускулите што ги држат цревата, што влијае на бавното движење на храната низ нив. Зголемената матка го успорува процесот на варење со притискање на цревата, што доведува до запек. Земањето додатоци на железо за време на бременоста, исто така, може да доведе до запек.
Што треба да прават бремените жени, советува Снежана Милановиќ, дипломиран физиотерапевт.


Соочете се со проблемот

Ако го имавте овој проблем пред бременоста, најверојатно имате „докажани“ начини да го поправите. Ако тоа не е така, направете нешто. Опстипацијата не е само непријатност, туку секое подолго задржување на храната во цревата доведува до пренос на токсини во крвотокот, што негативно влијае на вашето здравје, и индиректно на здравјето на вашето бебе. Исто така, може да предизвика хемороиди - уште една непријатност за време на бременоста.


Променете ја вашата исхрана

Првата мерка на претпазливост или борба против запек е храна богата со растителни влакна, како и зголемен внес на течности, особено вода. Следниот чекор, кој ќе спречи појава на запек, но исто така ќе ви помогне да се ослободите од непријатноста, е вежбањето. Ако не сте вежбале порано, или не можете од која било причина, или не сакате да вежбате - дури ни поради затвор ... и половина час пешачење, со брзо темпо, е вежбање. Во секој случај, ќе даде резултати - ако го правите тоа секој ден, со правилна исхрана.


Бидете физички активни

Позитивните ефекти од вежбањето во бременоста се многукратни. Како прво, ќе бидете во добра форма - што не е без значење, бидејќи треба да ја носите бременоста до крај, а потоа и раѓање, што се споредува со напорна физичка работа. Вежбањето ја стимулира работата на срцето - кое, поради зголеменото количество крв, е дополнително оптоварено. Мускулите се зајакнуваат, а зглобовите што ја носат тежината на вашето бебе се зајакнуваат.
Без разлика која програма за вежбање ќе ја изберете ... Без разлика дали ги правите во група - во фитнес центар или во подготовка на бремени жени за породување, или сами дома ... задолжително правете вежби за зајакнување на карличните мускули, исто така познат како Кегелови вежби. Тие ќе ви помогнат да го решите проблемот со запек, и не ви треба стручна помош за лесно да ги извршите.

 

Обидете се со насочени вежби

За почеток, започнете да вежбате во лежечка положба - на грб, со свиткани колена и перница под главата и рамената. Концентрирајте се на мускулите во областа на анусот и мочниот меур и затегнете ги силно. Држете ги така две до три секунди, потоа опуштете се ... ќе ги држите до десет секунди подоцна. Кога ќе ја совладате вежбата во лежечка положба, започнете да вежбате во седечка положба, а подоцна и во стоечка положба. До четвртиот месец, можете да вежбате во лежечка положба, а подоцна не се препорачува - поради притисокот на матката врз големите крвни садови.
Ако не можете да ја направите вежбата, или не сте сигурни дали ги стегате десните мускули, проверете кога сте во тоалет. Додека го празните мочниот меур, запрете ја урината за момент, а потоа продолжете, но без да ги мрдате нозете. Мускулите што ги правевте порано се мускулите на карличниот под, со кои се занимавате со Кегелови вежби. Повторете ја вежбата неколку пати во текот на денот (25-50), наскоро ќе почувствувате значајна разлика во мускулната сила. Бидејќи не можете да видите дека вежбате однадвор, можете да ја изведете оваа вежба во сите ситуации - додека седите во кола, стоите и чекате во ред, или вршите секојдневни работи ...
Силните мускули на карлицата имаат позитивен ефект врз цревата и, според тоа, врз нормализирањето на минувањето на храната низ нив, што ќе ве ослободи од проблемите со запек за време на бременоста. Ќе почувствувате уште еден, исто така важен ефект од вежбите на Кегел за време на породувањето. Бидејќи, добриот тон и еластичноста на овие мускули обезбедува правилна положба на породилниот канал, низ кој треба да помине бебето за време на раѓањето. Како и внатрешните органи, матката, цревата и мочниот меур по породувањето.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бремените жени да се вакцинираат против Ко...
Издадено е ажурирано упатство од Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација (JCVI), во кое се наведува дека и вакц...
4
ikki: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
7 тајни за полесно породување
Нестрпливо го очекувате големиот ден и полни сте со надеж за беспрекорно раѓање. Како ќе течат настаните во голема мер...
4
Водителот Ненад и сопругата очекуваат близ...
Дупла среќа за семејството Ѓоргиевски! Македонскиот телевизиски водител, Ненад и неговата сопруга Горана ќе добијат близ...
4
Анкета

koe ime e poubavo
KeTa

Zensko ime

Enesa (19%)

Erina (81%)


Број на сите гласови: 94

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!