|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пет здрави летни кашички

Редакција Рингераја, 14.8.2013
Во прилог се пет рецепти за вкусни и хранливи летни кашички, кои можете сами да ги подготвувате за Вашето дете

image
/11


 

 

Млечно житна овошна кашичка (од 6 месеци)

Оваа кашичка е богата со калциум и фосфор, кои се важни за растот и развојот  на коските на детето. Освен тоа содржи и голем број на диетални влакна  со што ќе го олесни празнењето на цревата.

 

1

 

Состојки:

  • 90 грама пченкарни снегулки
  • 60 мл. мајчино или адаптирано млеко
  • 50 гр. сливи

Енергетска вредност 145 kcal

 

Подготовка:

Сварете ги пченкарните снегулки (20 гр. на 90 мл. вода). Додадете го мајчиното или адаптираното млеко. Добро измешајте и додадете ги измиксираните, претходно излупени и обарени сливи.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Дали икањето кај бебињата е нормално?
Кога ќе го видиме нашето малечко бебе како се мачи со икање, често се грижиме дали тие контракции можат некако да му наш...
3
Здрави варива во исхраната на децата
Кога се варивата во прашање се истакнува оптималноста на нутритивни компоненти и умерената калориска вредност во еден об...
3
Кравјо млеко или млечна формула?
Дали знаете кое млеко да му го понудите на детето, ако престанете со доење околу шест месеци? Ви го пренесуваме мислењет...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?