|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најубавите моменти од породувањето...

Редакција Рингераја, 6.10.2014
Вие сте бремена и за скоро треба да се породите. Но уште пред да изговорите “бремена сум”, вашата пријателка почнува да ви раскажува хорор породилни приказни, во кои се употребуваат страшни инструменти за тортура на жената...

image
/11


 

Дали сакате да го слушате тоа?

Не.

Дали тоа ви помага?

Никако!

Веќе влеговте во точка од која нема враќање назад – одите да се пордувате и тука нема ништо што може да се стори. Но не очајувајте, зад секоја хорор приказна, стои приказна за среќните моменти, кои мајките ги помнат од своето породување.

Да, добро слушнавте, постојат и моменти во кои мајките уживаат.  Еве што споделија мајките:

 

Го слушнав прскањето на водењакот, додека варев чај. Толку возбудливо.

 

1

 

Најубав момент беше кога мојот осумгодишен син се трудеше да се смири и почна да го масира мојот грб.

 

2

 

Кога ја видовме амбулантната кола како доаѓа оддалеку, видов и олеснување во очите на мојот сопруг.

 

3

 

Патот до болница. Смирувањето пред претстојната бура, кога бевме само јас и сопругот. Имавме убав разговор и тој ме смири толку многу што мислев дека ќе експлодирам.

 

4

 

Возењето во инвалидска количка до породилната сала, пред куп мајки кои чекаат за преглед. Нивниот израз на лицата пребледени од страв, би беше особено смешен.

 

5

 

Смеење од болка.

 

6

 

Не се грижите што носите на себе.

 

7

 

Изразот на лицата на медицинскиот персонал, кога бебето излегува.

 

8

 

Стравопочитта на лицето на мојот сопруг, кога за прв пат го зеде детето во раце. Тоа е израз кој никогаш нема да го заборавам.

 

9

 

И за крај, има еден дел за кој повеќето мајки се согласуваат дека е прекрасен

Чајот и тостот кои ги јадев следниот ден по породувањето, беа најубавото нешто што сум го пробала во животот.

 

10

 

Тостот беше вистински рај.

 

11

Движењата на бебето
Првото движење на фетусот е повод за неверојатни емоции кај идната мајка. Во исто време е и повод за вознемиреност - тр...
16
8 совети од фински акушер-гинеколог
Знаете ли дека Финска е призната за најдобрата во светот земја за мајките? Таму државата се грижи за идните мајки и им с...
12
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
7
Дали ултразвукот може да му наштети на беб...
Трудниците често се прашуваат дали ултразвукот има некакво штетно влијание на бебето во стомакот. Лекарите ги тешат дека...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zaednica
mamiko

Dali e podobro da se zivee vo zaednica ili sam.

vo zaednica (20%)

sami(so deca, se razbira) (80%)


Број на сите гласови: 189

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!