|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали бебето плаче во материцата?

Редакција Рингераја, 17.10.2021
Сигурно не очекувавте ваков одговор, но еве што се случува додека вашето дете удира и се врти

image
/11


 

Научниците се исто така iousубопитни, па решиле да истражат што прави бебето додека е во матката. Многумина се прашуваа - дали бебе плаче додека е во стомакот?
Одговорот е дека тие всушност би можеле да плачат, само што не изгледа како што би очекувале. За да слушнете како плаче вистинско бебе, треба да почекате да излезе од матката.
Како знаеме дека бебето плаче во утробата?
За да го препознаеме плачењето, треба да го следиме однесувањето на бебето, а не да го слушаме звукот. Не можеме да го слушнеме бебето додека не дојде во контакт со воздух, наместо течност.
Едно истражување ги разгледало бебињата во утробата и покажало дека бебето прави движења што укажуваат на плачење:
исфрла јазик
дише брзо
ја отвора устата
вилицата rates вибрира
гута
Ова однесување е забележано кај бебиња постари од 24 недели.
Зошто плаче бебе во утробата?
Всушност, бебето во утробата практикува плачење. Обично ова плачење трае 15-20 секунди, не повеќе. Повеќето научници се согласуваат дека бебињата можат да почувствуваат болка во третиот триместар, но никој не е сигурен кога тоа ќе се случи. Истражувањата покажуваат дека бебињата всушност чувствуваат негативни стимули и реагираат на нив на тој начин. Тоа, всушност, е корисна работа за подоцна.
Во секој случај, важно е да не се грижите премногу за тоа. Како што бебето реагира на допирот и звукот на мајката, можете да разговарате со неа, да пеете, да читате. Излезе дека бебето навистина може да се смири со гласот на мајката.

Научниците се исто така љубопитни, па решиле да истражат што прави бебето додека е во матката. Многумина се прашуваа - дали бебе плаче додека е во стомакот?

Одговорот е дека тие всушност би можеле да плачат, само што тоа не изгледа исто како вистинското плачење. За да слушнете како плаче вистинско бебе, треба да почекате да излезе од матката.


Како знаеме дека бебето плаче во утробата?

За да го препознаеме плачењето, треба да го следиме однесувањето на бебето, а не да го слушаме звукот. Не можеме да го слушнеме бебето додека не дојде во контакт со воздух, наместо течност.

Едно истражување ги разгледало бебињата во утробата и покажало дека бебето прави движења што укажуваат на плачење:

го вади јазикот надвор

дише брзо

ја отвора устата

вилицата му вибрира

голта

 

Ова однесување е забележано кај бебиња постари од 24 недели.

 

Зошто плаче бебето во утробата?

Всушност, бебето во утробата практикува плачење. Обично ова плачење трае 15-20 секунди, не повеќе. Повеќето научници се согласуваат дека бебињата можат да почувствуваат болка во третиот триместар, но никој не е сигурен кога тоа ќе се случи. Истражувањата покажуваат дека бебињата всушност чувствуваат негативни стимули и реагираат на нив на тој начин. Тоа, всушност, е корисна работа за подоцна.

Во секој случај, важно е да не се грижите премногу за тоа. Како што бебето реагира на допирот и звукот на мајката, исто така може да се смири со гласот на мајката.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Чувствувате студ за време на бременоста-да...
Дали чувството на студ за време на бременоста е нешто за што треба да се грижите?
3
Мојата приказна
Анастазија Терзијева ја раскажува својата приказна за практикување на јогата во бременоста, за подарокот кој си го подар...
3
Прашавме доктор:Болки во грбот во бременоста
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со ...
3
Бременост 16-та недела
Која е таа пеперутка која ми лета во стомакот?
3
Анкета

/
Jana9

Koj stranski jazik najmnogu vi se dopaga?

Angliski (50%)

Francuski (50%)

Italijanski (0%)

Germanski (0%)

Nekoj drug (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!