|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајка роди 4 бебиња во 4 минути!

Редакција Рингераја, 13.11.2015
Да, прочитавте добро! Мајка на четворка се породи во помалку од 5 минути
Клучни зборови:

image
/11


 

Сите сме слушале приказни за луди породувања, каде мајките неочекувано се породувале на улица, или во автомобил кој се движи. Но, мајките кои се породуваат за прв пат можат да здивнат знаејќи дека породувањето нормално трае 8 часа и повеќе, според стручњаците.

Освен ако се викате Katie Muchard. Граѓанката на Њујорк била бремена за прв пат со четворка и неколку седмици не станувала од кревет. Но, ноќта во петокот таа и нејзиниот сопруг забележале крв на облеката, па се упатиле право во болница. Докторите веднаш утврдиле проблем со плацентата, па веднаш ја ставиле Katie Muchard во операциона сала, да ја породат со царски рез.

Итните царски резови навистина траат кратко, само неколку минути. Но кај Katie Muchard породувањето траело уште пократко. Четворката била родена во 4 минути, само една минута за едно бебе. Десет недели родени предвреме, трите момчиња и едното девојче ќе останат во болница се додека не добијат на тежина.  Мајката е изморена, но се чувствува благословено знаејќи дека наскоро ќе ги држи бебињата во прегратка.

 

Честитки!

 

 

 

 

1

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
5
Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
Доење за време на бременост
Во неразвиените земји не е чудно да се види жена која дои, иако е бремена. Но во нашиот “развиен дел од светот”, околу т...
3
Флуорот во борбата против забниот кариес
Во превентивата против забниот кариес најголемо место им припаѓа на флуоридите. Флуорот во организмот се наталожува во к...
3
Анкета

Алкохол во бременост
predrag

Дали пиевте алкохол за време на бременоста

Да, како и претходно (11%)

Да, но помалку од претходно (14%)

Да, почнав за време на бременоста (0%)

Не, престанав за време на бременоста (22%)

Не, престанав уште пред да забременам (15%)

Не, никогаш не сум пиел/а (39%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!