|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Линеа Нигра - линија на бременоста

Редакција Рингераја, 18.6.2019
Линеа Нигра е еден од "несаканите ефекти" на секоја бременост и уште еден знак за промена на вашето тело во овој период. Еве што треба да знаете за Линеа Нигра
Клучни зборови:

image
/11


 

Линеа Нигра - линија на бременост
Линеа Нигра е еден од "несаканите ефекти" на секоја бременост и уште еден знак за промена на вашето тело искуство во овој период. Еве што треба да знаете за Линеа Нигра.
Што е Линеа Нигра?
Линеа Нигра е темна, вертикална линија која се спушта низ средината на абдоменот и не е поголема од 1 см ширина. Се појавува околу средината на 5-тиот или почетокот на 6-тиот месец, има кафеава боја, бидејќи потемнува со приближното раѓање.
Неговата должина е различна - некои започнуваат неколку прсти над папокот и се спуштаат во интимната област, додека други одат од папокот надолу. Во минатото, имаше верување дека ако Линеа Нигра е подолго, тогаш бременото момче очекува едно момче и, соодветно, ако е пократко - девојче.
Зошто се појавува Linea Nigra?
Линеа Нигра е уште еден знак на хиперпигментација што е карактеристика на бременоста. По 20-тата недела на гестација, нивоата на многу хормони во телото на идната мајка се зголемија. Повеќе меланин се ослободува, што е одговорно за боење на кожата и се смета дека е причина за Линеа Нигра.
Од истата причина, знаците на лицето, новите молови може да се појават или да ги затемнат брадавиците на градите. Во некои случаи, Линеа Нигра можеби била присутна пред, но беше многу светла и не обрнувавте внимание на неа (тогаш наречена Линеа Алба).
Треба ли да се грижам за неа?
Вие не можете да ја избегнувате Линеа Нигра за време на бременоста. Не може да се каже дека е потребно посебно внимание или грижа, но може да ја направите идејата посветла. Лекарите препорачуваат да не го изложувате вашиот стомак на сонце, и ако тоа се случи, мора да употребите средство за заштита од сонце со SPF 30. Редовното внесување на фолна киселина, исто така, го ограничува затемнувањето.
Кога Линеа Нигра исчезнува?
Не грижете се - по раѓањето, Линеа Нигра постепено исчезнува. Во некои случаи, тоа е прашање на неколку недели, додека кај други може да поминат неколку месеци - зависи од нормализирачките хормони. Но, во новата бременост, повторно ќе се појави.

Што е Линеа Нигра?

Линеа Нигра е темна, вертикална линија која се спушта низ средината на абдоменот и не е поголема од 1 см ширина. Се појавува околу средината на 5-тиот или почетокот на 6-тиот месец, има кафеава боја, бидејќи потемнува со приближување на терминот за раѓање.
Нејзината должина е различна - некои започнуваат неколку прсти над папокот и се спуштаат во интимната област, додека други одат од папокот надолу. Во минатото, имаше верување дека ако Линеа Нигра е подолга, тогаш бремената жена очекува момче и, соодветно, ако е пократка - девојче. Зошто се појавува Linea Nigra? Линеа Нигра е уште еден знак на хиперпигментација што е карактеристика на бременоста. По 20-тата недела на гестација, нивоата на хормоните во телото на идната мајка се зголемуваат.  Се ослободува повеќе меланин, што е одговорно за боење на кожата и се смета дека е причина за Линеа Нигра.

Во некои случаи, Линеа Нигра можеби била присутна пред забременувањето, но била многу светла и не сте обрнале внимание на неа (тогаш наречена Линеа Алба).


Треба ли да се грижите за неа?

Вие не можете да ја избегнувате Линеа Нигра за време на бременоста. Не може да се каже дека е потребно посебно внимание или грижа, но може да ја направите линијата посветла. Лекарите препорачуваат да не го изложувате вашиот стомак на сонце, и ако тоа се случи, мора да употребите средство за заштита од сонце со SPF 30. Редовното внесување на фолна киселина, исто така, го ограничува затемнувањето.

 

Кога Линеа Нигра исчезнува?

Не грижете се - по раѓањето, Линеа Нигра постепено исчезнува. Во некои случаи, тоа е прашање на неколку недели, додека кај други може да поминат неколку месеци - зависи од тоа кога хормоните ќе се нормализираат. Но, во новата бременост, повторно ќе се појави.

 

Подготовка за доаѓање на бебето дома
Секоја идна мајка во бременоста се прашува што треба да подготви за доаѓањето на новиот член во семејството.
6
Први фотографии од бремената Бергузар Корел
Една од најплатените и најубавите турски актерки и пејачки, Бергузар Корел или попозната како Шехерезад, е бремена со вт...
6
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

одмор
lp136

Дали би патувале 1200км со автобус со мало дете

Да (0%)

Не (100%)

Можеби (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!