|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку породувања со царски рез може да имате?

Редакција Рингераја, 27.10.2022
Колку породувања со царски рез се уште е безбедно да се направат и колку треба да се чека за нова бременост после такво породување?

image
/11


 

Ризиците по здравјето на жената од компликации секако се зголемуваат со секој царски рез, но некои жени може да имаат шест или повеќе царски рез без компликации.
 
Еве зошто: Царинскиот рез не е операција која лекарите ја сфаќаат лесно. Можете да бидете сигурни, сите операции се изведуваат исклучително професионално од квалификуван медицински персонал, така што мајките и бебињата се во добри раце. Повеќето мајки кои се породиле со царски рез се прашуваат дали следниот пат ќе се породат на ист начин. Колку царски резови може да направи една жена без висок ризик?
 
Колку повеќе царски резови, толку е поголем ризикот
Секоја жена е различна. Некои се опоравуваат без никакви проблеми по секој царски рез, додека на други им треба повеќе време, бидејќи имаат повеќе проблеми по оваа процедура. Има жени кои побрзо закрепнуваат по секој царски рез, објаснува гинекологот и акушер Дејвид Гауси од калифорниската болница Лос Роблс во Thousand Oaks.
 
И ако е тешко да се каже колку царски резови се премногу, „општо е прифатено дека многу ризици се зголемуваат како што се зголемува бројот на царски резови“, објаснува Џејсон С. Џејмс, MD, директор за акушерство и гинекологија во болницата Fitpregnancy Baptist. во Мајами. Таквите ризици може да вклучуваат трансфузија на крв, оштетување на мочниот меур и хистеректомија (отстранување на матката) за време на операцијата - сите тие се зголемуваат за еден процент по трет царски рез. Всушност, речиси девет проценти од жените имаат опција за хистеректомија по нивната шеста операција.
 
Колку долго да се чека следната бременост по царски рез?
Потенцијалните проблеми се зголемуваат со секој царски рез: неправилно поставена плацента, оштетување на цревата или мочниот меур и отворање на лузната на матката. Покрај тоа, со секоја нова операција, може да се формираат адхезии (израстоци), што може да го отежне породувањето. Значајни ризици може да вклучуваат развој на хернија, rectus distasis (одвојување на стомачните мускули), вкочанетост и болка на местото на засекот. Џејмс исто така забележува дека постои зголемен ризик од развој на ендометриоза.
 
Не постои магичен број
Жените кои сакаат да избегнат царски рез ќе се обидат да се породат вагинално по него. Во повеќето американски држави, ова е сосема прифатлива опција по првиот царски рез, но повеќето лекари не го препорачуваат овој пат за оние жени кои имале два или повеќе царски резови, бидејќи за време на породувањето ризикот од руптура на матката се зголемува за два или дури три проценти. За да се спречат потенцијалните компликации, Гауси препорачува жената да чека најмалку шест месеци пред да се обиде повторно да забремени. Инаку, тој вели дека имал пациентки кои забремениле еден, два, три месеци по царски рез и биле добро. „Нема магичен број“, додава тој.

Ризиците по здравјето на жената од компликации секако се зголемуваат со секој царски рез, но некои жени може да имаат шест или повеќе породувања со царски рез без компликации.
 
Еве зошто: Царскиот рез не е операција која лекарите ја сфаќаат лесно. Можете да бидете сигурни, сите операции се изведуваат исклучително професионално од квалификуван медицински персонал, така што мајките и бебињата се во добри раце. Повеќето мајки кои се породиле со царски рез се прашуваат дали следниот пат ќе се породат на ист начин. Колку царски резови може да направи една жена без висок ризик?
 

Колку повеќе породувања со царски рез, толку е поголем ризикот

 Секоја жена е различна. Некои се опоравуваат без никакви проблеми по секој царски рез, додека на други им треба повеќе време, бидејќи имаат повеќе проблеми по оваа процедура. Има жени кои побрзо закрепнуваат по секој царски рез, објаснува гинекологот и акушер Дејвид Гауси од калифорниската болница Лос Роблс во Thousand Oaks.
 
И ако е тешко да се каже колку царски резови се премногу, „општо е прифатено дека многу ризици се зголемуваат како што се зголемува бројот на царски резови“, објаснува Џејсон С. Џејмс, MD, директор за акушерство и гинекологија во болницата Fitpregnancy Baptist. во Мајами. Таквите ризици може да вклучуваат трансфузија на крв, оштетување на мочниот меур и хистеректомија (отстранување на матката) за време на операцијата - сите тие се зголемуваат за еден процент по трет царски рез. Всушност, речиси девет проценти од жените имаат опција за хистеректомија по нивната шеста операција.
 
Колку долго да се чека следната бременост по царски рез?

 Потенцијалните проблеми се зголемуваат со секој царски рез: неправилно поставена плацента, оштетување на цревата или мочниот меур и отворање на лузната на матката. Покрај тоа, со секоја нова операција, може да се формираат адхезии (израстоци), што може да го отежне породувањето. Значајни ризици може да вклучуваат развој на хернија, rectus distasis (одвојување на стомачните мускули), вкочанетост и болка на местото на засекот. Џејмс исто така забележува дека постои зголемен ризик од развој на ендометриоза.
 
Не постои магичен број

 Жените кои сакаат да избегнат царски рез ќе се обидат да се породат вагинално по него. Во повеќето американски држави, ова е сосема прифатлива опција по првиот царски рез, но повеќето лекари не го препорачуваат овој пат за оние жени кои имале два или повеќе царски резови, бидејќи за време на породувањето ризикот од руптура на матката се зголемува за два или дури три проценти. За да се спречат потенцијалните компликации, Гауси препорачува жената да чека најмалку шест месеци пред да се обиде повторно да забремени. Инаку, тој вели дека имал пациентки кои забремениле еден, два, три месеци по царски рез и биле добро. „Нема магичен број“, додава тој.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Затегнете ја кожата на стомакот по раѓањето
Како да ја затегнете кожата на стомакот по раѓањето?
5
Нега на кожата и косата во бременоста
Турбулентните хормонални активности оставаат трагови на кожата и косата на трудниците, што може да предизвика опаѓање и ...
4
Акни во бременоста - носите момче или дево...
Жените доживуваат сосема нов свет на промени кога се бремени. Една од овие промени може да бидат акните во бременоста
4
Последен месец од бременоста: Позиции на б...
Движењата на бебето ќе ги чувствувате до последниот месец од бременоста, но факт е дека вашето бебе е поголемо и нема мн...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?