|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нега на кожата и косата во бременоста

Редакција Рингераја, 2.7.2012
Турбулентните хормонални активности оставаат трагови на кожата и косата на трудниците, што може да предизвика опаѓање и проретчување на косата, како и чувствителна и сува кожа на телото и акни на лицето, посебно ако и порано сте биле склони кон тоа

image
/11


 

 

Промените во организмот во текот на бременоста влијаат на кожата и косата на трудниците, па во овој период е потребно да одвоите повеќе време за нивна нега.

 

Заради што кожата се суши во текот на бременоста?

Заради хормоналните промени и недоволната хидратација сувата кожа е чест проблем во тек на бременоста. На трудниците не им се препорачува долготрајно бањање или туширање со топла вода. Протоа треба да се избегнуваат шампони и сапуни кои дополнително ја сушат кожата. Користете благи средства за туширање, како и маслени капки на база на незаситени масни киселини–како линолни киселини. По туширањето нанесете хидратантен крем за тело, или лосион со чичково масло.

 

Постои ли превентива за стрии?

Бидејќи причината за појава на стрии е од внатрешна природа,, приоритетот за борбата против нив треба да биде здрава и разновидна храна. Се советува земање на продукти богати со витамин Ц и Е, како и внесување на доволна количина на протеини. Обемот на стомакот во бременоста се зголемува за околу 50-60 сантиметри што е исклучително големо оптеретување за кожата. На тој начин слабее неизиното врзувачко ткиво, а кожата се суши. заради тоа редовно користете препарати кои ја влажнат кожата и и даваат поголема еластичност.

 

Кои се најчестите проблеми со косата кај трудниците?

Во текот на бременоста во организмот се случуваат големи промени, заради високото ниво на хормони, а тоа се одразува и на косата на трудницата. Тоа посебно влијае на циклусот на растење на косата, како и на нејзиниот век на траење – кој се продолжува. затоа многу трудници ќе забележат дека косата никогаш не им била побујна и поубава. Меѓутоа, кај некои трудници косата повеќе се мрси, а кај некои е сува. Адекватно на тоа, косата треба да се негува со соодветен шампон. избегнувајте фарбање на косата (евентуално користете бои на база на билки) и шатирање – заради јаките хемикалии со кои се прави третманот. Сите хемикалии: фарби, хидрогени, бланш...се јаки и агресивни средства, кои можат да им пречат на трудницата и бебето. Редовно скратувајте ја косата бидејќи така секогаш ќе имате убава и негувана коса. Користете благи шампони со фитокофеински комплекс. Доколку дојде до опаѓање на косата потребно е исхраната да ја збогатите со производи кои се богати со цинк и витамини од групата Б особено фолна киселина.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

За Милица, која ја запознав во породилната...
Влегувам во породилната сала...На столот за породување стои млада личност која има дваесет години, слаба, со пропаднато ...
4
Видео: Од зачнување до раѓање
Тоа е мистерија, тоа е магија, тоа е нешто боженствено - вели Tsiaras, додавајќи дека комплексноста на градбата на човеч...
4
Правилна исхрана во 2-то тромесечје од бре...
Вториот триместар од бременоста е обележан со зголемување на енергијата. Апетитот расте и утринските мачнини се смируваа...
3
Јога вежби за опуштање на грбот
Следниве две јога-вежби за кратко време, поради самата поставеност на телото, ја штедат енергијата, ја опуштаат мускулат...
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?