|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Анета Анчевска: Моето породување со царски рез

Редакција Рингераја, 12.4.2021
Моето искуство со породувањето со царски рез

image
/11


Здраво, јас сум Анета мајка на две прекрасни дечиња. Би сакала со вас да ја споделам мојата породилна приказна. Кога за прв пат дознав дека сум бремена односно со моето синче Матео имав само 17 години. Целата моја бременост помина одлично без никакви компликации, секако и јас се чувствував добро. Како се ближеше терминот за породување бев се по возбудена за таа наша прва средба. Дојде денот на терминот отидов на лекар и ми кажаа дека од денес ќе морам на секои два дена да одам на цтг . На 8-от ден после терминот ме примија во болница и секако веќе ме фати паника. Затоа што беше викенд немаше доктор кој ќе ме води па морав да чекам до понеделникот. Понеделникот веќе кога дојде доктор кажа дека има потреба од индуцирано породување. Така и се случи истиот ден ми дадоа индукација но за жал немаше никаква реакција после веќе поминати 4 часа. Докторот ми кажа дека мора да се направи пауза од еден ден. Па затоа другиот ден кога требаше уште една доза од индукацијата дојде и ми кажа дека ќе мора да се породам со царски рез. Другиот ден 7-ми септември ме повикаа сабајлето во 7 часот за да ме подготват за операцијата, сето тоа траеше околу половина час. Кога веќе бев подготвена ме однесоа во сала и ми кажаа дека операцијата ќе биде со спинална анастезија за да можам да си го видам бебето. Докторот веќе започна со операцијата и сестрата која стоеше до мене ми кажа сега ќе спиеш односно ме успаа со целосна анастезија. Кога се разбудив веќе операцијата беше завршена па ме однесоа во шок соба каде што дојде педијатар и ми кажа дека имам живо и здраво машко бебе. Меѓутоа било заплеткано со папочната врвца два пати околу вратот. Сега веќе синчето има 3 години и се е во ред. Со втората бременост со мојата ќерка Миа исто се породив со царски рез. Една недела пред терминот отидов во болница на контрола. Докторот ме прегледа и заклучи дека бебето е спремно за раѓање. Веќе беа поминати 3 години од првиот царски, па затоа можеше и природно породување со тоа што ќе мораше на ист начин како со првата бременост да се чекаат контракции и после терминот. Меѓутоа мојата одлука беше повторно да биде царски рез. Ме примија во болница, секако бев во паника поради тоа што веќе знаев што ќе биде. Најголемиот страв ми беше да не има проблем исто како со првата бременост. Сабајлето на 10ти Септември ме повикаа во 7 часот исто ме подготвија за операцијата и ме однесоа во сала. Повторно ми дадоа спинална анастезија и операцијата започна. За по 10минути веќе да си ја видам мојата ќерка жива и здрава. Останав будна до крајот на операцијата, за среќа немаше никаков проблем. Среќна сум и горда на своите два реза, затоа што благодарение на нив ги имам моите две прекрасни ангелчиња. 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што не смеете да кажете на бремена жена?
Исклучително прекрасно е чувството кога сте прв пат бремени – загрижени, несигурни, но сепак лудо среќни. Имате многу пр...
11
Што слуша и што разбира бебето во матката?
Звуците што ги слуша бебето се вид на звуци што би ги чуле доколку сте под вода. Сe е таму, но сe е многу пригушено, и м...
10
Фото: Убавината на папочната врвца
Папочната врвца е првата опиплива врска помеѓу мајката и бебето. Во текот на долгите девет месеци, плацентата преку пап...
5
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
5
Анкета

Дали?
Jana9

Дали во животот сте ја сретнале вистинската љубов?

ДА (60%)

Не (20%)

Не верувам во вистинкс љубов (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!