|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нозете ви отекуваат во бременоста?!

Редакција Рингераја, 20.5.2020
Што не треба да јадете?
Клучни зборови:

image
/11


Храната е еден од важните предуслови за одржување на добро здравје, правилна циркулација на крвта и спречување на развој на болести кои влијаат на долните екстремитети.

 

Важно е да се биде внимателен за тоа што трошиме за време на бременоста, затоа што во овој период отечените нозе се карактеристична состојба. Конзумирањето премногу сол или натриум е главна причина за прекумерно задржување на течностите во организмот и акумулација на токсини. Препорачливо е да се намали внесот на сол, што не доаѓа само од сол. Бројот и видот на храна што содржат штетна доза сол се бесконечни. Можете да најдете различни алтернативи на зачинот. Барајте рецепти и кулинарски решенија кои значително ќе го намалат присуството на сол во вашата диета. Следете поздрава диета која ќе ве заштити од телесната тежина и дебелината. </p>
Без оглед на задржување на течности, мајката што чека не треба да го намали внесот на течности. Минималниот е околу 1 литар дневно, а во топлото време мора да се зголеми. Потрошувачката на солена храна треба да биде ограничена. </p>
<p> Се препорачува бремената жена да се движи доволно и во пократки интервали, да не дозволува подолги периоди на стагнација - во исправена или седечка положба, не заборавајте да ги ставите нозете високо, барем во вечерните часови. Масажи и тушеви со поладна вода на нозете се корисни, што ја подобруваат циркулацијата на крвта.

Важно е да се биде внимателен за тоа што јадеме за време на бременоста, затоа што во овој период отечените нозе се карактеристична состојба. Конзумирањето премногу сол е главна причина за прекумерно задржување на течностите во организмот и акумулација на токсини. Препорачливо е да се намали внесувањето на сол. Бројот и видот на храна што содржат штетна доза сол се бесконечни. Можете да најдете различни алтернативи на зачинот. Барајте рецепти и кулинарски решенија кои значително ќе го намалат присуството на сол во вашата исхрана. Хранете се здраво, со тоа го зачувувате здравјето и не ја зголемувате телесната тежина. Без оглед на задржување на течности, бремената жена не треба да го намали внесот на течности. Минимална препорачана количина е околу 1 литар дневно, а во топло време мора да се зголеми. Потрошувачката на солена храна треба да биде ограничена. Се препорачува бремената жена да се движи доволно и во пократки интервали, да не дозволува подолги периоди на стагнација - во исправена или седечка положба, не заборавајте да ги ставите нозете високо, барем во вечерните часови. Масажи и тушеви со поладна вода на нозете се корисни, што ја подобруваат циркулацијата на крвта.

 

 

Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
334
Најдобрите фотографии од породување во 2019
Сликите навраќаат поплава од спомени за оние од нас кои имаа доволно среќа да родат дете. За оние моменти за време на по...
109
3 чекори до здрава и лесна бременост
Одлуката да имате бебе е неверојатно возбудлив момент во животот. Но, дестинацијата „бебе“ неретко подразбира долг и теж...
102
Не ги правете овие нешта по царскиот рез
Иако медицината е толку напредната што породувањето со царски рез не е веќе високо ризична операција, сепак е потребно в...
88


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

машко или женско
selma

Дали посакувате или замислувате какво ќе Ви биде бебето и што навистина сакате да добиете?

Машко (27%)

Женско (31%)

Близнаци (14%)

Машко и машко (4%)

Женско и женско (6%)

машко и женско (18%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!