|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Камасутра за бремени: најдобри позиции за секс

Редакција Рингераја, 11.1.2021
Прочитајте неколку пози на сексот во бременоста што може да бидат корисни за вас и за вашиот партнер

image
/11


Многу парови се грижат за сексот за време на бременоста. Доколку не ве советувале поинаку, нема причина зошто не можете да продолжите да имате секс во текот на целата бременост. Позиционирањето може да биде малку незгодно, особено во подоцнежните фази кога вашиот стомак е поголем. Прочитајте неколку пози на сексот во бременоста што може да бидат корисни за вас и за вашиот партнер.

 

pozicii

Позиции за секс во бременоста

Сексот не мора да излегува од менито кога сте бремени. Всушност, многу жени сметаат дека нивниот сексуален нагон се зголемува за време на бременоста!
Но, да дознаете дека логистиката може да биде незгодна, особено во текот на третиот триместар, и може да откриете дека треба да бидете малку повеќе замислени за да пронајдете удобни сексуални пози.
Еве неколку идеи за да започнете ...
*** Предупредување - следниве слајдови содржат сексуално изразени илустрации ***

Сексот не мора да излегува од менито кога сте бремени. Всушност, многу жени сметаат дека нивниот сексуален нагон се зголемува за време на бременоста!
Но, треба да знаете дека позициите може да бидар малку незгодни, особено во текот на третиот триместар, и може да откриете дека треба да бидете малку повеќе инвентивни за да пронајдете удобни сексуални пози.

Еве неколку идеи за да започнете ...


*** Предупредување - следниве фотографии содржат сексуално изразени илустрации ***

 

1. Doggy style

 

pozicii1

 

Старо, но добро ... многу парови сметаат дека оваа позиција е полесна од другите во бременоста.

 

Бидејќи обично вклучува плитка пенетрација, кучешкиот стил може да биде една од најудобните сексуални пози за идна бремена мајка, дури и во третиот триместар.

 

pozicii2

 

2. The reverse cowgirl

Во оваа позиција мажот лежи на грб, додека жената седи на него со грбот свртена кон него.

Жената има целосна контрола над сите движења, така што ова треба да биде навистина едноставна и забавна полова позиција, да ја испробате за време на бременоста.

 

позиции3

 

3. The amazon

Мажот седи на стол - идеално e стол кој не е премногу висок, бидејќи нозете на жената треба да ја допираат земјата.

Жената седи во неговиот скут, свртена кон него и ги користи стапалата за да се движи нагоре и надолу.

Повторно, жената ја контролира пенетрацијата, така што оваа позиција треба да биде удобна за бремени жени!

 

позиции4

 

4. The perch

Мажот седи на стол или столче, а жената на скут, свртен кон надвор.

Со грбот кон него, таа може да ја контролира длабочината на пенетрација со нишање напред и назад на нејзините потпетици. Рацете на мажот потоа можат слободно да си играат со нејзиниот клиторис и градите.

Ова треба да биде добро за бремените жени бидејќи има минимален притисок врз стомакот.

 

pozicii5

 

5. The rocking horse

Со мажот кој седи со прекрстени нозе и се наведнува наназад, жената седнува на него со свиткани колена од двете страни на половината.

Ова е прилично едноставна поза за бременоста, дозволувајќи и на жената да го контролира темпото.

 

позиции6

 

6. The curled angel

Оваа позиција честопати позната како „лажица“, е одлична секс позиција за бременост. Оваа позиција не е премногу напорна и вашиот стомак е целосно слободен.

 

позиции7

 

7. The hound

Ова е слично на кучешки стил, но наместо да биде на сите четири, жената се спушта на нејзините подлактици додека мажот продира во неа од позади.

Може да стане потешко да се спуштате на подлактиците додека расте вашиот стомак, па затоа поткрепете се со перници додека не се чувствувате пријатно.

 

позиции8

 

8. The clip

Добра позиција за секс во бременоста, за да му овозможите на вашиот стомак многу простор!

Мажот лежи на грб со затворени нозе. Жената седнува на него и, откако тој е безбедно во неа, таа се наведнува наназад и се придржува со рацете.

Само внимавајте да не ’паднете’!

 

позиции10

 

9. From behind

Можеби ќе треба да се придржувате на ѕид, или да се држите на стол, особено што расте вашиот стомак, но штом се стабилизирате, оваа исправена позиција го ослободува вашиот стомак од каков било притисок.

Мажот стои исправено и влегува во жената од позади. Тој ја контролира брзината додека ги држи нејзините бутови.

 

Пред да имате секс во бременост, консултирајте се со вашиот гинеколог.

Промени во телото на трудницата
Се прашувате дали сето ова што вам ви се случува е нормално? Еве еден текст како објаснување, што се случува во организм...
127
Мамичке, биди горда што се породи со царск...
Но, што ако не постоеше стигмата кон царскиот рез? Што ќе беше ако не чувствувавме жалење за нечија приказна за раѓање с...
54
До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
16
Со орален секс против утрински мачнини?!
Иако се чини како тврдење кое го измислиле мажите желни за секс, потврдено е дека оралниот секс ги лечи утринските мачни...
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Na sto?
Jana9

Na sto najmnogu trosite pari?

Garderoba (67%)

Avtomobili (0%)

Motori (0%)

Imot (0%)

Brendirani raboti (0%)

Patuvanja (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!