|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да зборувате со ќерката за менструалниот циклус?

Редакција Рингераја, 3.3.2021
Започнувањето на нејзиниот период е голем настан во животот на вашата ќерка. Тоа е голема промена за неа и, нормално, може да биде страшно. Многу млади девојки ќе бидат вознемирени за нивниот прв период, особено затоа што се смета за малку табу тема

image
/11


 

Важно е да можете да и пристапите на вашата ќерка за нејзиниот менструален циклус, така што таа е запознаена и да ги смените сите негативни ставови околу периоди. Иако може да биде прилично непријатно да се зборува, важно е да бидете отворени и самоуверени. Ова ќе ја поттикне вашата ќерка бидејќи ќе има подобро разбирање за своето тело и ќе може да носи добри одлуки во врска со сопственото здравје во иднина.
Кога треба да воспитувате периоди со вашата ќерка?
Како и повеќето работи, најдобро е да ја разгледате темата периоди порано отколку подоцна. На тој начин ќе се чувствува природно да се зборува за тоа кога тоа ќе го побара поводот. Разговорот не треба да биде само еден свечен настан за седење, туку тековен процес кој се развива како што таа старее. Ако вашата ќерка (или син за тоа прашање) е со вас додека купувате тампони и прашувате за нив, не бегајте од прашањето. Наместо тоа, одговорете им соодветно на возраста.
Според NHS, повеќето девојки ги започнуваат менструациите на возраст од околу 12 години, но тоа не е поставено во камен и можно е девојчињата да ги започнат менструациите многу порано. Затоа, не постои „добра возраст“ за да започнете да зборувате за периоди - колку порано ќе започнете, толку подобро ќе изгледа и поприродно.
Совети за разговор со вашата ќерка за периоди
Да се ??пристапи кон предметот на периоди на самоуверен и отворен начин е толку важно, но може да биде тешко. Како зборувате за периоди, ќе се формира како се чувствува вашата ќерка во врска со нив. За да бидете сигурни дека таа препознава дека тоа е сосема природен процес, користете ги овие совети за периоди на зборување:
Започнете со кратки коментари
Започнете да барате можности каде што можете да дадете коментар. На пример, кога ќе се појави реклама за тампон, дадете коментар за периодите. Ова ts дава на вашата ќерка да знае дека темата е предмет на дискусија и ве олеснува во разговорот. Со текот на времето, ова ќе ви стане полесно и ќе ви овозможи самоуверено да ја истражувате темата подетално.
Прашај ја
Немој само да и кажуваш сè што знаеш за периоди. Наместо тоа, прашајте ја што знае. На тој начин може да се развивате врз нејзиното знаење наместо да ја бомбардирате со она што веќе го знае. Таа веројатно ќе цени дека исто така ќе се третира како возрасна личност. Не го ограничувајте ова само на периоди, важно е таа да го разбере целиот менструален циклус.
Користете ги соодветните услови
Важно е вашата ќерка да се чувствува пријатно да разговара за своите периоди во иднина, затоа не користете јазик за „прикривање“. Никогаш „долу“ и „време од месецот. Наместо тоа, користете директни термини како што се „вагина“ и „период“. Тоа ќе го нормализира јазикот за неа, така што зборувањето за периоди не е срамно.
Бидете подготвени за нејзините прашања
Природно е вашата ќерка да има милион и едно прашање кога ќе почнете да зборувате за периоди. Затоа, бидете подготвени за вообичаени прашања што таа веројатно ќе ги праша. Имајте одговори на „Кога ќе ја добијам првата менструација“, „Колку крв ќе изгубам“ и „Како се подготвувам“. И, ако не знаете, бидете искрени и погледнете го заедно.
Отфрлете ги сите митови
Стари сопруги приказни за периоди сè уште постојат, па затоа е важно да ги ископате овие во пупката. Дури и малите нешта, како што е кажано дека менструалната крв е „валкана“ може да влијаат на нејзиниот став кон периоди во иднина. Затоа, прашајте што и рекле нејзините пријатели и дали има нешто за што не е сигурна. Сите видови можат да вршат кругови во игралиштето, па дури и ако таа знае дека некои работи не се вистинити (како да може да се направи млеко од урда), тоа може да ги олесни нејзините грижи да го слушне тоа од некој друг.
Истражете ги производите за периодот
Откако ќе започнете разговор со вашата ќерка, треба да бидете подготвени да се справите со производите од периодот. Однесете ја во продавница за да ги разгледа опциите и да бидете практични. Погледнете ги сите додека ting дозволувате да поставува прашања и да формира сопствени мислења. Проверете ги сите производи, влошки (за еднократна употреба и за еднократна употреба), тампони, пантолони за периоди и чаши за менструација. Дури и погледнете ги оние што не сте ги користеле. Твојата ќерка треба да има доверба да избере што и одговара и тоа ќе го постигне само со знаење.
Овластете ја
Ова е веројатно најважниот совет од сите. Овластете ја вашата ќерка. Бидете сигурни дека таа знае дека периодите не се засрамени; тие не се валкани, туку само природен процес. Избегнувајте да ги наведете сите негативни страни, како што се грчевите, но справувајте се со какви било симптоми додека се појавуваат. Да се ??разбереме, сите ние сме различни, така што нема смисла да ја загрижувате вашата ќерка со список на негативни ефекти.
Но, не дозволувајте тоа да ве спречи да и ’кажувате што може да тргне наопаку, на пример, ако биде кратка и ја започне менструацијата на училиште. Научете ја како да се справува со овие проблеми и на кого може да се обрати за помош. Дел од ова исто така ја охрабрува да им помогне на другите девојки ако види

Важно е да можете да и пристапите на вашата ќерка и да разговарате за нејзиниот менструален циклус, така што таа да е запознаена и да ги смените сите негативни ставови околу менструалниот циклус. Иако може да биде прилично непријатно да се зборува, важно е да бидете отворени и самоуверени. Ова ќе ја поттикне вашата ќерка, бидејќи ќе има подобро разбирање за своето тело, да носи добри одлуки во врска со сопственото здравје во иднина.


Кога треба да разговарате за менструалниот циклус со вашата ќерка?

Како и повеќето работи, најдобро е да ја разгледате темата порано отколку подоцна. На тој начин ќе се чувствува природно да се зборува за тоа кога тоа ќе го побара поводот. Разговорот не треба да биде само еден свечен настан за седење, туку тековен процес кој се развива како што таа расте. Ако вашата ќерка (или син за тоа прашање) е со вас додека купувате тампони/хигиенски влошки и ве прашува за нив, не бегајте од прашањето. Наместо тоа, одговорете им соодветно на возраста.
Според NHS, повеќето девојки ги започнуваат менструациите на возраст од околу 11-12 години, но тоа не е точно одредено и можно е девојчињата да ги започнат менструациите многу порано. Затоа, не постои „добра возраст“ за да започнете да зборувате за периодот - колку порано ќе започнете, толку подобро ќе изгледа и поприродно.

 

Совети за разговор со вашата ќерка за периодот

Да се пристапи кон темата за менструалниот циклус на самоуверен и отворен начин е многу важно, но може да биде и тешко. Како зборувате за периодот, ќе процените како се чувствува вашата ќерка во врска со тоа. За да бидете сигурни дека таа препознава дека тоа е сосема природен процес, користете ги овие совети:


Започнете со кратки коментари

Започнете да барате можности каде што можете да дадете коментар. На пример, кога ќе се појави реклама за тампон, дадете коментар за периодите. Ова и дава на вашата ќерка да знае дека темата е предмет на дискусија и ви го олеснува разговорот. Со текот на времето, ова ќе ви стане полесно и ќе ви овозможи самоуверено да ја истражувате темата подетално.


Прашајте ја

Немојте само да и кажувате сè што знаете за менструалниот циклус. Наместо тоа, прашајте ја што знае. На тој начин може да го развивате нејзиното знаење наместо да ја бомбардирате со она што веќе го знае. Таа веројатно ќе цени дека исто така ја третирате како возрасна личност. Не го ограничувајте ова само на периоди, важно е таа да го разбере целиот менструален циклус.


Користете ги соодветните услови

Важно е вашата ќерка да се чувствува пријатно да разговара за својот период во иднина, затоа не користете јазик за „прикривање“. Наместо тоа, користете директни термини како што се „вагина“ и „период“. Тоа ќе го нормализира јазикот за неа, така што зборувањето за периодот не е срамно.


Бидете подготвени за нејзините прашања

Природно е вашата ќерка да има милион и едно прашање кога ќе почнете да зборувате за периодот. Затоа, бидете подготвени за вообичаени прашања што таа веројатно ќе ги праша. Имајте одговори на „Кога ќе ја добијам првата менструација“, „Колку крв ќе изгубам“ и „Како се подготвувам“. И, ако не знаете, бидете искрени и погледнете некој напис заедно.


Отфрлете ги сите митови

Дури и малите нешта, како што е кажано дека менструалната крв е „валкана“ може да влијаат на нејзиниот став кон периодот во иднина. Затоа, прашајте што и рекле нејзините пријатели и дали има нешто за што не е сигурна. 


Истражете ги производите за менструалниот период

Откако ќе започнете разговор со вашата ќерка, треба да бидете подготвени да се справите со производите за месечниот период. Однесете ја во продавница за да ги разгледа опциите и да бидете практични. Погледнете ги сите додека дозволувате да поставува прашања и да формира сопствени мислења. Проверете ги сите производи, влошки (за еднократна употреба), тампони, и чаши за менструација. Дури и погледнете ги оние што не сте ги користеле. Твојата ќерка треба да има доверба да избере што и одговара и тоа ќе го постигне само со знаење.

 

Не заборавајте на мажите во вашиот живот

За да им биде полесно на девојчињата (и жените) да зборуваат за нивните периоди, мажите не смеат да бидат исклучени од разговорот. Важно е, на пример, девојчињата да имаат доверба да му кажат на својот татко еден ден дека треба брзо да појдат во продавница бидејќи им започна менструацијата.

 

За родители каде женска мајка е отсутна, не плашете се да разговарате со вашата ќерка за периодот. Ако не сте сигурни, побарајте жена роднина или семеен пријател да ви помогне. Но, сепак ќе треба да можете да разговарате со вашата ќерка за ова, на пример, кога производите од периодот завршуваат на списокот за шопинг.

 

Разговорот за периодот со вашата ќерка никогаш не е лесен, ниту за родителот, ниту за детето. Тоа сигнализира дека вашата ќерка расте, но и треба знаење за да биде самоуверена за тоа што се случува со нејзиното тело. Ако таа не сака да зборува, не се откажувајте. Дајте и до знаење дека сте таму малку подоцна, без разлика дали е тоа преку писмо, текст или друг метод. Само осигурете се дека таа знае дека кога сака да зборува за тоа, вие сте таму. Периодите не се нешто од што треба да се срами и треба да се третираат како вообичаен процес.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Неколку совети како децата да го засакаат ...
Ако им всадите љубов кон читањето на вашите деца, сте им дале непроценлив подарок - соништа, имагинација, бегство и повр...
5
Направете ваша градина со органски зеленчук
Уште пред да знаеме, летото ќе пристигне. А за оние опседнатите со здравјето, со топлото време доаѓа и желбата за соврше...
5
Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?