|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Етерични масла кои смируваат изгореници од сонце

Редакција Рингераја, 5.8.2019
Дури и ако редовно користиме крема за заштита и седиме под сенка, сепак сончевите зраци можат да ја изгорат кожата. Во такви ситуации, етеричните масла можат да помогнат во смирување на изгорениците и притоа да ја регенерираат оштетената кожа

image
/11


Лаванда

Етеричното масло од лаванда има многу позитивни лековити ефекти. Составот на ова есенцијално масло ја дезинфицира кожата и делува противвоспалително при што се забрзува процесот на зараснување и регенерација.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Пеперминт

Етеричното масло од пеперминт ја лади и освежува кожата. Тоа овозможува моментално олеснување на болката, ја омекнува кожата и го спречува нејзиното понатамошно сушење. Може да се примени директно на изгорениците.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Камилица

Етеричното масло од камилица се смета за одличен лек за изгореници, бидејќи содржи голема количина антиоксиданти. Ова масло се користи за најразлични проблеми со кожата, од изгореници до рани. Има антиинфламаторни и антибактериски својства, ја омекнува кожата и го забрзува процесот на заздравување на раните.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Еукалиптус

Етеричното масло од еукалиптус, исто така лади и има антиинфламаторно дејство. По употреба веднаш започнува процесот на регенерирање на кожата. Поради своите антибактериски својства ја штити кожата од можни инфекции.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Пелагонија

Етеричното масло од пелагонија се користи за најразлични кожни проблеми, како и за ублажување на изгореници. Неговиот антибактериски состав ја олеснува болката и го забрзува процесот на регенерација на кожата.

Етерични масла кои ги смируваат изгорениците од сонце

Како да го навлажните воздухот дома?
Сувиот воздух дома е сериозен предизвик за здравјето во студените месеци. Со работата на апаратите за загревање, воздух...
4
Еве зошто жените мора да пешачат што повеќе
Ова е посебно важно кај девојчињата, кои често во периодот на адолесценција избегнуваат спортски активности. Пешачењето ...
3
Малку за дебелеењето …
Пред да останете бремени, можеби само сте ги броеле калориите, но сега мора добро да внимавате што јадете.
3
Најубавите фустани од доделувањето на Оска...
Актерките блеснаа во полн сјај на 86-то издание на најпрестижната награда за филмско остварување Оскар. Погледнете ги кр...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кинески календар
Sweetheart

Дали мислите дека предвидувањата за машко или женско дете според кинескиот календар се точни?

Да (34%)

Не (24%)

Можеби (29%)

Не знам (13%)


Број на сите гласови: 105

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!