|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Елементи во домот - фатални за децата!

Редакција Рингераја, 12.9.2018
Чајарници, соголени жици и стаклени чаши се опасни за децата. Колку други работи знаете?
Клучни зборови:

image
/11


Размислете за случајот со малото девојче по име Бронвин Тејлор. Се заплеткала себеси во слепа врвца за прозорец, додека си играла со играчки кај нејзините баба и дедо дома. Болницата не можеше да го спаси 2-годишното бебе

Ова е аларм за сите родители кои не се свесни за ризикот во своите куќи. Една секунда  незнаење може да ги натера родителите да жалат за остатокот од нивниот живот. Подолу е листа на работи кои можат да им наштетат на децата.

 

1

 

Бања, детски базен, резервоар за риба

Работите што содржат вода се штетни за децата до одреден степен. Деца сакаат игра, а да не ја споменуваме нивната страст кон водата. Така, оставајќи ги да играат сами во такви нешта е многу опасно. Децата може да паднат во нив. И покрај тоа што нивото на водата е ниско, нивната потенцијална закана не може да се потцени.

 

2

 

Електрични приклучници, електрични уреди

Најважните правила се да ги задржите овие работи надвор од дофатот на децата. Во нивниот процес на истражување на околината и пешачење, навистина е лесно за нив да се приближат до овие опасности

 

3

 

Полици

Децата сакаат качување. Полици со книги, плакари, се нивните омилени елементи во домот за  искачување, бидејќи е лесно да се дојде до нив. Сепак, без цврста основа, овие полици лесно може да паднат, повредувајќи ги разиграните деца. Заради нивната безбедност, родителите треба да ги чуваат овие полици стабилни и цврсти во основата, така што тие не можат да паднат лесно.

 

4

 

Слеп кабел за прозорци

Скоро 17.000 мали деца биле повредени од прозорските завеси помеѓу 1990 и 2015 година, и иако повеќето повреди биле мали, речиси 300 починале, покажува студијата. Повеќето смртни случаи се случиле кога децата се заплеткале или се задавиле од жиците. Според д-р Нил, ако децата се задавиле во прозорци со слепи жици, постои висока стапка што ќе се задуши. Ако родителите не дејствуваат брзо во првите 2 - 3 минути, потоа ќе биде предоцна.

 

5

 

Чајарник

Чајарниците семногу популарни во секое домаќинство. Сепак, тие носат сериозен ризик од горење на децата. Родителите треба да обрнат внимание на оваа алатка за кујна, за да не создаваат хаос и жалење кон своите деца.

 

6

 

Остри рабови на мебел

Паѓањето е нормално кога децата играат. Сепак, постои висок ризик дека тие ќе паднат врз острите рабови на мебелот во куќата.

Затоа, родителите треба да ги покријат овие рабови со вдлабнатина од коцки. Покрај тоа, родителите треба да им забранат на децата да скокаат од небезбедни места.

 

7

 

Лекови

Во очите на децата, лековите во боја изгледаат како бонбони. Тие можат да ги разликуваат и да не се свесни за нивната опасност. Затоа, родителите треба да ги стават лековите надвор од дофат на децата. Полицата за лекови треба да биде вон дофат на децата.

 

8

 

Стаклени чаши

Стаклени, или чаши од керамика може да се скршат лесно ако децата не внимаваат. Затоа, родителите треба да им даваат да користат пластични чаши, или да ги држат чашите додека децата пијат од нив.

 

9

 

Мали алати, храна

Малите нешта во домот како копчиња или батерии имаат свои ризици. Малите деца може погрешно да разберат дека тие се храна и ги проголтаат. Тие можат да ги задушат и да создадат опасни ризици.

Покрај тоа, мало овошје како боровинка, ореви, итн може да предизвика задавување и гушење. Родителите треба да внимаваат добро кога ги хранат децата.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали слабокрвноста се лечи со цвекло?
Некои работи за кои „знаеме“ дека се добри за нашето здравје, се толку вкоренети што тешко дека некој може да ве разубед...
6
5 работи кои му штетат на детското здравје
Погледнете ги овие 5 работи кои носат повеќе штета отколку корист, па дури и може да доведат до непоправливи последици з...
4
Во Новата Година ќе ...
1. Ослабам 2. Престанам да пушам 3. Ќе најдам работа со повисока плата
4
Што да очекувате од првиот логопедски прег...
Доколку сакате да знете што да очекувате од првиот логопедски преглед, ова е за Вас
3
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?