|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Многу родители се загрижени дека епидуралната анестезија ќе ги зголеми шансите за развој на аутизам кај детето. Видете дали ова е вистина

image

На почеток на школската година и во текот на есенските и зимските месеци, многу инфекции ги напаѓаат нашите деца што понекогаш е тешко да се избегне. Кои се тие инфекции и што е карактеристично за нив, накратко ќе ви откриеме

ПРЕВЕНТИВА

Како се заболува од антракс?

Автор: Редакција Рингераја | 20.8.2019
image

Кај најголем дел од популацијата веројатноста за природно изложување на спорите на бактеријата е исклучително мала. За жал, кај одредена група на луѓе има поголем ризик од зараза, поради поголемата шанса да бидат експонирани на причинителот

image

Родителите се обично загрижени поради честите воспаленија на третиот крајник кај своите деца. Често тие се во дилема околу третманот, дали да се лекува со антибиотици или e подобро да се оперираат

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Најчести есенски болести кај децата

Автор: Редакција Рингераја | 23.10.2017
image

Се проценува дека детето во првите три години од животот има просечно четири до шест инфекции на горните респираторни патишта годишно. Зачестеноста се намалува кај постарите деца

image

Додека децата растат и го градат својот имунитет, почесто боледуваат. Течење на носот, болно грло и температура се само дел од болестите со кои детскиот организам треба да се бори

image

Доењето го намалува ризикот од рак на дојка до 20%, покажува новото истражување. Резултатите покажуваат дека жените кои доеле, се изложени на 10% помал ризик од развој на болеста и имаат 20% помали шанси за развој на една од најтешките форми на рак

image

Како да ги заштитиме детето од настинки и вируси?

ИСХРАНА

Црвените обетки – цреши

Автор: Редакција Рингераја | 31.7.2014
image

Сите ние, барем еднаш, ако не и повеќе пати сме закачиле цреши на нашето уво како обетка. Тие се многу интересни, не само на изглед -привлечни и црвени, туку и на вкус. Но, дали знаете што се крие во нив?

image

Децата на Амишите, израснати на селските фарми на северот на Индиана, не страдаат од астма, дијабетес, алергии, нити било кој облик на современи болести

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

Бременост и сопруг/сопруга.
пеперутка16

Дали вашиот сопруг/сопруга знае во која недела сте бремени?