|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Бебето, за кое се верува дека е најмалото новороденче во светот, беше пуштено од болница во Сингапур по 13 месеци интензивно лекување

image

Породилната приказна на Надица Ристова @mommyofonehero

image

Предвреме роденото бебе Кигу е долго колку молив, а тешко само 500 грама!

image

Емили е родена во 24. недела од бременоста, но нејзиното тело со големина на леб од 500 гр. не се предало. Таа веќе 10 недели се бори за опстанок во една болница во Шкотска, а родителите не ја напуштаат ниту за секунда

ПРЕДВРЕМЕ РОДЕНИ

Македончето родено 440 грама порасна!

Автор: Редакција Рингераја | 16.8.2013
image

Ќерката на Тереза и Роберт Милошески, Стела е родена во 23 недела со тежина од само 440 грама. Модерната медицина обично е немоќна да ги спаси бебињата родени пред 23 недела, но Стела е исклучок од правилото. Македонче е!

image

Кога ќе добиете регуларни контракции кои се попратени со скратување на грлото на матката и негова дилатација, односно отворање, а сето тоа се случува пред навршена 37 недела на бременост, се смета дека започнало предвремено породување

image

“Нашата ќерка се роди на 6 месеци и 18 дена и тоа со тежина од само 630 грама. Сега имаме три месеци и 2050 грама, па за две, три недели си одиме дома...” Ова беше првата порака што на 06.09.2009, во 21.44 часот ја објави нашиот член Бетпет.

СТРАНА 1 ОД 1


Анкета

Бременост и сопруг/сопруга.
пеперутка16

Дали вашиот сопруг/сопруга знае во која недела сте бремени?