|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебето родено само 212 грама си отиде дома

Редакција Рингераја, 12.8.2021
Бебето, за кое се верува дека е најмалото новороденче во светот, беше пуштено од болница во Сингапур по 13 месеци интензивно лекување

image
/11


Квек Ју Ксуан при раѓање тежела само 212 грама, колку едно јаболко и била долга 24 сантимтри. Таа е родена на само 25 недели, што е далеку помалку од просекот од 40 недели, пренесува Би -Би -Си. Претходниот „рекордер“ беше девојче родено во САД, кое тежеше 245 грама откако се роди во 2018 година. Ју Ксуан е родена со царски рез четири месеци порано откако на нејзината мајка и била дијагностицирана прееклампсија, многу висок крвен притисок што може да ги оштети виталните органи на мајката и бебето. Ју Ксуан сега тежи 6,3 килограми. По раѓањето, лекарите во Националната универзитетска болница во Сингапур не и дадоа голема шанса да преживее.

За време на нејзиниот престој во болницата Ју Ксуан, беше под разни третмани и прикачена на разни апарати за да преживее. Нејзиното здравје се подобри под будното око на докторите и сега беше доволно добро за да може да си оди дома.  Квек Ју Ксуан уште има хронична болест на белите дробови и ќе и треба помош при дишење и кога ќе се врати дома. Сепак, лекарите веруваат дека ќе се подобри со текот на времето. 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што е неопходно да имате по породувањето?
Олеснителни околности за мајките после породувањето
10
Шокантна вистина за влажните марамчиња
Истражувачите од клиниката Мејо во Минесота докажаа дека хемикалијата метилхлороизитиазолинон MCI, која се користи во в...
4
Корката леб - опасна за бебињата!
Омилен совет на бабите: Дајте му на бебето корка леб за да се научи да џвака и тоа што побрзо тоа подобро. Штом почне д...
4
Како да се заштитите кога имате болен дома?
Често се случува ако еден член од семејството се разболи и другите брзо да настрадаат и тогаш имате болни цела куќа. То...
4