|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Доење: „Мозолките“ на брадавиците играат важна улога

Редакција Рингераја, 10.3.2021
Неверојатно за какви детали се погрижи природата! Погледнете го видеото за тоа колку се важни тие ситни дамки засадени на брадавиците на жената

image
/11


 

Женските брадавици се нешто посебно, бидејќи преку нив, бебето добива највисок квалитет на храна, мајчино млеко, од првиот ден по раѓањето. 

Мајките што дојат - особено на почетокот, пред да се регулираат понудата и побарувачката - често се жалат дека мораат да носат дополнителни маици затоа што нивното млеко само капе од брадавиците. Да, млекото всушност може да тече самостојно. Невообичаен феномен е, сепак, штом мајката доилка го слуша бебето како плаче, каде и да е, од брадавиците почнува да тече млеко. Сепак, ова го забележуваат многу мајки, па затоа не е толку необичен феномен.

 

Брадавиците може да се оштетат и за време на доењето

Иритација, болка, печење, вкочанетост, крварење, силна осетливост - ова се само некои од последиците што доењето може да ги предизвика, особено кога имате гладно бебе кое не е одделено од брадавиците. Овие симптоми претежно поминуваат кога мајката ќе се навикне и научи како најдобро да го држи бебето додека дои, а брадавиците исто така се зацврстуваат. Ако овие проблеми продолжат и по една недела, добро е да се консултирате со лекар или бабица или искусен советник за доење.

 

Мозолчиња “на брадавиците 

Ако ги погледнете брадавиците и областа на ареолата (прстенот) малку подобро, ќе видите дека се грутки со кратери. Овие грутки можат да бидат колку фоликули на коса се канали или жлезди кои одделуваат течност и сосема е нормално да ги имате. Затоа, не е изненадувачки ако има мали „мозолчиња“ на ареолата. Всушност, тоа се Монтгомери жлезди. Овие лачат маснотии, кои ги навлажнуваат брадавиците и малку се зголемуваат за време на бременоста и доењето.
На видеото подолу, погледнете колку важни се овие мали мозолчиња:

 

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
14
Може ли бебето да се одбие од доење ако пр...
Родителите честопати се предупредуваат да не му даваат шише на бебето или цуцла лажливка во првите три или четири недели...
3
Необични факти за бебињата
Бебињата се неверојатни суштества кои им даваат неизмерна радост на своите родители. Видете ги 11-те интересни факти за ...
3
Дали е загрижувачки ако вашето бебе има ра...
Синдром на рамна глава, исто така наречен плагиоцефалија, се развива кај бебињата поради надворешни притисоци врз мекиот...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kde?
Jana9

Kade poveke preferirate da odite na odmor?

Planina (20%)

More (80%)

Banji (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!