|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Привикнување на нокшир за момчиња - 5 чекори

Редакција Рингераја, 13.4.2022
Времето брзо помина и вашето малечко веќе не е бебе. Дојде време кога размислувате дали да започнете да го привикнувате на нокшир. Сосема е можно и вие да размислувате „О Боже! Како ќе го направиме ова?“

image
/11


 

Ако е така, не грижете се; ние сме тука да ви ги дадеме најдобрите совети за тренирање на нокшир кои ќе му помогнат на вашето малечко да постигне успех за тренирање на нокшир за кратко време.
Момци за обука на тенџере
Веќе сте свесни дека момчињата, особено во раното детство, имаат тенденција да бидат многу поинтензивни од малите девојчиња на иста возраст.
Ако веќе имате постаро девојче, сигурен сум дека сте целосно свесни за многуте разлики помеѓу момчињата и девојчињата во детството.
Додека бев бремена со моето второ дете, мојот сопруг, нашата 2,5 годишна ќерка и јас бевме во паркот и видовме група мали деца – неколку девојчиња и едно момче. Во таа фаза не знаевме дали имаме момче или девојче и откако го видов нивното однесување, мојот сопруг на шега рече дека ќе биде повеќе од среќен со друга девојка.
Момчињата имаат тенденција да бидат малку малку во раните години. Момчињата кои тренираат саксија, исто така, може да бидат малку попредизвикувачки од девојчињата кои тренираат саксија. Истражувањата покажуваат дека, во просек, девојчињата се целосно тренирани 2-3 месеци порано од момчињата.
Прочитајте ги нашите најдобри совети за тренирање на тенџере за млади момци.
Кога да започнете со тренирање на машки деца
Идеално, ако сакаме успех во нокшир, треба да почнеме да тренираме кога малото момче ќе покаже знаци дека е подготвено. Секое дете е различно и иако едно може да биде целосно обучено на 20 месеци, друго може да не покаже ни најмал интерес додека не наполни 3 години. Американската академија за педијатрија ја нагласува важноста од почитување на времето на детето за постигнување на необичен успех.
Како да знам дали мојот син е спремен да тренира?
Постојат неколку знаци кои им даваат до знаење на родителите дека нивните малечки момчиња се подготвени за тренирање на тенџере:
Тие ви даваат до знаење дека прават пукање. Некои момчиња ве известуваат вербално со само велејќи: „Одам пу пу“, додека други јасно го прават тоа тивко или грофтаат
Тие одат и се кријат да пукаат или дури да плачат. Кога го прават ова, тоа значи дека веќе можат да ја идентификуваат потребата да се елиминира. Ако се кријат, а потоа извалкаат, тоа значи дека веќе се способни да ја сфатат потребата и можат да го држат доволно долго за да трчаат до тенџерето.
Повлекуваат валкана пелена. Тоа значи дека на вашето мало момче му е непријатно да носи валкана пелена. Подготвен е за тренинзи во нокшир и со нетрпение очекува да не мора да ја носи таа извалкана пелена многу подолго
Тие покажуваат интерес за навиките за елиминација на другите. Ако вашето мало момче влезе во бањата додека ја користите, внимава и се обидува да види што правите, тогаш дозволете му. Неговото однесување е сосема нормално и тој учи што прават возрасните или постарите браќа и сестри
Тие одат долги периоди со сува пелена. Тоа значи дека тие учат да го држат подолго време. Ова е особено важно ако вашето малечко се буди суво по дремката; тоа значи дека тој почнува да стекнува контрола над својот сфинктер додека спие.
Кога знаете дека вашето големо момче е подготвено да тренира, ајде да го откриеме најдобриот начин да го направиме тоа.
5 совети за тренирање на тенџере за момчиња
#1: Подгответе го нокширот!
Ставете го нокширот на видно место блиску до местото каде што се наоѓа. Ако вашата куќа е многу голема или има повеќе од еден кат, добра идеја е да имате повеќе од една нокшир бидејќи преместувањето на нокширот не е добра идеја. Тој треба да знае каде е, па кога ќе стигне, всушност е таму. Може да биде многу фрустрирачки за вашето мало момче да ја препознае својата потреба, да трча до нокширот и потоа да ги извалка панталоните бидејќи нокширот не бил онаму каде што очекувал да биде.
#2: Земете му долна облека за големо момче
Сега тој почна да тренира тоалет, позитивното охрабрување е многу важно, затоа набавете му гаќи за големо момче. Тој ќе биде многу среќен да ги носи и ќе се чувствува исто како и останатите луѓе во неговото семејство, особено тато или постар брат.
Погрижете се долната облека да биде удобна и лесна за симнување.
# 3: Направете го тренингот за нокшир забавен
Патувањето за обука во нокшир е доволно предизвик за повеќето деца. Родителите треба да се погрижат обуката за тоалет да биде нешто во кое малите деца можат да уживаат.
Прославете ги неговите успеси и славете ги на голем начин. Дури и ако промаши, дајте му некакво признание за она што се случило. Ако вашето мало момче оди да седне на нокшир и остави трага од урина на патот, му треба позитивно засилување. Дајте му до знаење дека направил добро бидејќи ја препознал потребата да го користи нокширот дури и ако не стигнел таму на време.
Што е со изработката на своја песна за обука за нокшир? Или има помало нокшир за неговата омилена играчка да си игра со нокшир?
#4: Направете го тренирањето со нокшир дел од неговата рутина
Тренингот за тенџере на момче може лесно да се постигне за неколку недели. Многу е полесно да започнете со тренирање во нокшир кога времето е убаво и му дозволува на вашето малечко да носи само долна облека или дури да биде гол од половината надолу.

Ако е така, не грижете се; ние сме тука да ви ги дадеме најдобрите совети за тренирање на нокшир кои ќе му помогнат на вашето малечко да постигне успех за кратко време.

 

Привикнување на нокшир за момчиња

Веќе сте свесни дека момчињата, особено во раното детство, имаат тенденција да бидат многу поактивни од малите девојчиња на иста возраст.
Ако веќе имате постаро девојче, сигурни сме дека сте целосно свесни за многуте разлики помеѓу момчињата и девојчињата во детството.

Момчињата имаат тенденција да бидат малку немирни во раните години. Момчињата кои се привикнуваат на нокшир, исто така, може да бидат малку попредизвикувачки од девојчињата кои се привикнуваат на нокшир. Истражувањата покажуваат дека, во просек, девојчињата се целосно тренирани 2-3 месеци порано од момчињата.

 

Прочитајте ги нашите најдобри совети за привикнување на нокшир за момчиња.

 

Кога да започнете со тренирање на машки деца

Идеално, ако сакаме успех во нокшир, треба да почнеме да тренираме кога малото момче ќе покаже знаци дека е подготвено. Секое дете е различно и иако едно може да биде целосно обучено на 20 месеци, друго може да не покаже ни најмал интерес додека не наполни 3 години. Американската академија за педијатрија ја нагласува важноста од почитување на времето на детето за постигнување на успех.

 

Како да знам дали мојот син е спремен за привикнување на нокшир?

Постојат неколку знаци кои им даваат до знаење на родителите дека нивните малечки момчиња се подготвени за тренирање на нокшир:

- Тие ви даваат до знаење дека имаат нужда. Некои момчиња ве известуваат вербално со некакви неразбирливи зборови, додека други го прават тоа тивко или стенкаат.

- Тие одат и се кријат кога вршат нужда или дури да плачат. Кога го прават ова, тоа значи дека веќе можат да ја идентификуваат потребата да се елиминираат пелените.

- Ако се кријат, а потоа извалкаат, тоа значи дека веќе се способни да ја сфатат потребата и можат да го држат доволно долго за да трчаат до нокширот.

- Ја повлекуваат валканата пелена. Тоа значи дека на вашето мало момче му е непријатно да носи валкана пелена. Подготвен е за тренинзи во нокшир и со нетрпение очекува да не мора да ја носи таа извалкана пелена многу долго.

- Тие покажуваат интерес за навиките за елиминација на пелените. Ако вашето мало момче влезе во бањата додека ја користите, внимава и се обидува да види што правите, тогаш дозволете му. Неговото однесување е сосема нормално и тој учи што прават возрасните или постарите браќа и сестри

- Тие одат долги периоди со сува пелена. Тоа значи дека тие учат да ја задржуваат потребата подолго време. Ова е особено важно ако вашето малечко се буди суво по дремката; тоа значи дека тој почнува да стекнува контрола над својот сфинктер додека спие.

 

Кога знаете дека вашето големо момче е подготвено да тренира, ајде да го откриеме најдобриот начин да го направиме тоа.

 

5 совети за тренирање на нокшир за момчиња

#1: Подгответе го нокширот!

Ставете го нокширот на видно место блиску до местото каде што се наоѓа. Ако вашата куќа е многу голема или има повеќе од еден кат, добра идеја е да имате повеќе од еден нокшир бидејќи преместувањето на нокширот не е добра идеја. Тој треба да знае каде е, па кога ќе стигне, всушност е таму. Може да биде многу фрустрирачки за вашето мало момче да ја препознае својата потреба, да трча до нокширот и потоа да ги извалка панталоните бидејќи нокширот не бил онаму каде што очекувал да биде.

#2: Земете му долна облека за големо момче

Сега тој почна да тренира тоалет, позитивното охрабрување е многу важно, затоа набавете му гаќи за големо момче. Тој ќе биде многу среќен да ги носи и ќе се чувствува исто како и останатите луѓе во неговото семејство, особено како тато или постариот брат.
Погрижете се долната облека да биде удобна и лесна за симнување.


# 3: Направете го тренингот за нокшир забавен

Привикнувањето на нокшир е доволен предизвик за повеќето деца. Родителите треба да се погрижат обуката за тоалет да биде нешто во кое малите деца можат да уживаат.

Прославете ги неговите успеси. Дури и ако промаши, дајте му некакво признание за она што се случило. Ако вашето мало момче оди да седне на нокшир и остави трага од урина на патот, му треба позитивен коментар. Дајте му до знаење дека направил добро бидејќи ја препознал потребата да го користи нокширот дури и ако не стигнал таму на време.

#4: Направете го тренирањето со нокшир дел од неговата рутина

Привикнувањето на нокшир на момче може лесно да се постигне за неколку недели. Многу е полесно да започнете со тренирање во нокшир кога времето е убаво и му дозволува на вашето малечко да носи само долна облека или дури да биде гол од половината надолу.

Тренингот за нокшир може да се прави и за време на постудени периоди, се разбира; Ќе му треба само малку подолго време да ја соблече облеката, особено кога е надвор од домот, каде што е постудено и мора да носи повеќе слоеви облека за да се загрее.

#5: Поддржувајте го и бидете трпеливи

Тренингот за мали момчиња и девојчиња бара малку време и трпение. Ќе има промашувања, и доста неред. Треба да се очекуваат неколку несреќи во текот на процесот. Вашето дете може дури да има неколку несреќи откако ќе биде целосно обучено.

Вежбањето во тоалет е една од најголемите пресвртници во животот на едно мало дете, а особено голема за него бидејќи веројатно ќе биде првата пресвртница за која знае.

За правилна приврзаност и емоционален развој на малото момче, неговите главни негуватели, обично неговите родители, треба да му дадат поддршка на неговите напори. Никогаш не треба да направите голема драма. Важно е да се разбере дека дури и со добри намери секој понекогаш ја промашува целта. На крајот на денот тоа се нарекува несреќа со причина: тоа не е направено намерно.

 

Среќно!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Обетките не се за бебиња!
Не брзајте со дупчење на ушите, советуваат педијатрите
5
Трите најмали бебиња конечно си одат дома
Трите бебиња кои се родени во Велика Британија, дури 15 недели пред предвидениот термин со тежина од 900 грама, конечно ...
5
Готвач за бебе
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци
4
Правила за доење на плажа
Доколку се подготвувате на пат со бебето кое го доите, би требало да знаете неколку ситници за кои можеби не сте знаеле....
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?