|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Бременост со висок крвен притисок

Автор: Редакција Рингераја | 10.2.2017
image

Во тек на бременост, при СЕКОЈ преглед, МОРА да се мери крвен притисок.Слободно потсетете го гинекологот и инсистирајте да мерат.Пре-еклампсија е главен фактор за смртност кај родилки и важно е навремено да се открие

Инфекции во бременоста, опасни по бебето

Автор: Редакција Рингераја | 16.12.2015
image

Настинката во бременоста, обично не е причина за загриженост, но постојат инфекции кои можат да го загрозат вашето неродено дете. Доколку се запознаете со фактите, ќе знаете како треба да се заштитите – себе и своето дете

Како се изведува амниоцентеза?

Автор: Редакција Рингераја | 9.12.2015
image

Пренаталната дијагностика е збир од дијагностички процедури кои овозможуваат да се постави дијагноза на аномалии пред раѓањето - во раните фази на бременоста, што дава можност за навремен прекин со најмал ризик за жената

Опасни инфекции за време на бременост

Автор: Редакција Рингераја | 16.3.2015
image

Добрата работа е во тоа што кај повеќето жени бременоста поминува без особени проблеми. Но, има и случаи кога претпазливоста е оправдана

Што се` открива ултразвукот во бременоста?

Автор: Редакција Рингераја | 21.7.2014
image

Како дијагностичка техника ултразвукот е во секојдневна употреба околу 25 години, а неговата безбедност е одамна докажана. Последната препорака на Европското здружение за пренатална медицина, подразбира најмалку 3 ултразвучни прегледи во бременоста

Дали е нужен вагиналниот преглед во бременоста?

Автор: Редакција Рингераја | 17.10.2013
image

Често се поставува прашањето дали при секоја контрола во бременоста е потребно да се направи и вагинален преглед?

Киретажа - значајна гинеколошка процедура

Автор: Редакција Рингераја | 12.8.2015
image

Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се добива, така и за третмански цели

Миоми на матка

Автор: www.doktori.mk | 5.8.2013
image

Миомите се бенигни тумори кои се создаваат од мускулното ткиво на матката. Најчести се кај жените меѓу 35 и 50 година. Се смета дека секоја петта жена по триесеттата година има миом на матката

Мајчината книшка се враќа во употреба

Автор: Редакција Рингераја | 13.6.2012
image

Мајчината книшка која беше задолжителна пред десетина година за секоја бремена жена, повторно ќе се воведува. Министерот Никола Тодорв објасни дека ова се прави со цел да се подобри здравјето и квалитетот на животот на трудницата и новороденчето

RH инкомпатибилност

Автор: Редакција Рингераја | 19.4.2011
image

Секој се раѓа со одредена крвна група која е RH позитивна или негативна. RH е кратенка за резус фактор (Rhezus)

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

izbor na ime
dona

eve nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (33%)

tamara (15%)

irina (26%)

melanija (26%)


Број на сите гласови: 39

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!