|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бремените жени да се вакцинираат против Ковид 19?

Редакција Рингераја, 24.4.2021
Издадено е ажурирано упатство од Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација (JCVI), во кое се наведува дека и вакцините Фајзер и Оксфорд против коронавирус МОЖЕ да се даваат на бремени жени доколку се изложени на висок ризик од заразување

image
/11


Советот вели дека бремените жени треба да разговараат за своите индивидуални околности со својот лекар или бабица ако имаат состојби што ги ставаат "на многу висок ризик од сериозни компликации" од коронавирус или ако ризикот од изложеност на вирусот е висок - како што е првата линија на здравствени работници.

 

Во него се наведува:

 

„Нема познат ризик поврзан со давање на неживи вакцини за време на бременоста. Овие вакцини не можат да се реплицираат, па затоа не можат да предизвикаат инфекција ниту кај жената ниту кај нероденото дете. '

 

Тој додаде дека сè уште нема доволно докази за да се препорача „рутинска употреба“ на вакцините за време на бременоста:

 

„Иако достапните податоци не укажуваат на никакви безбедносни проблеми или штети на бременоста, нема доволно докази за препорака на рутинска употреба на вакцини COVID-19 за време на бременоста“

 

Исто така, рече дека жените кои се обидуваат да забременат можат да бидат вакцинирани, наведувајќи:

 

„Оние кои се обидуваат да забременат, не треба да избегнуваат бременост по вакцинирањето“.

 

JCVI исто така ги ажурираше своите совети за жени кои дојат, велејќи дека „вакцината да може да се прима додека доите“.

 

Ажурираниот совет е важна вест, што треба да ги увери бремените жени и новите родители.

 

Особено е важно кога сметате дека младите жени најверојатно ќе ја одбијат вакцината, според неодамнешното истражување на „Откријте сега“.

 

Анкетирани се над 55.000 луѓе и откриено е дека повеќе од една четвртина од жени на возраст од 18 до 34 години изјавиле дека ќе кажат не на вакцината, велејќи дека загриженоста за влијанието на вакцината врз плодноста и бременоста е причина за тоа.

 

Сега во Велика Британија има две одобрени вакцини - вакцината Pfizer-BioNTech и вакцината AstraZeneca Oxford.

 

Програмата за вакцинирање е во тек и Борис Johnонсон рече дека Велика Британија ќе вакцинира „десетици милиони“ луѓе во следните три месеци.

 

Ревматологот Лора Дуркан, која го чека своето трето бебе, ја прими вакцината и ја сподели оваа фотографија на Твитер:

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
14
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
6
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
3
Анкета

/
Jana9

Dali vnimavate sto im davate da jadat vasite decinja?

Da (50%)

Ne (0%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!