|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Жените почесто бираат машки гинеколог?!

Редакција Рингераја, 4.2.2021
Жените почесто бираат машки гинеколог, а еве зошто

image
/11


Посетата на гинеколог не е најнепријатна работа, па затоа е важно на кој начин и кој избор ќе го направите за себе.

Истражувањето што беше направено во Финска за преференциите на лекарите, донесе многу интересни податоци.


За жените, при изборот на гинеколог, најважна е довербата и взаемната енергија, на второ место е препораката, а на трето место е полот. Понатаму во истражувањето, испитаниците одговориле на прашања, меѓу другото, врз основа на што избрале одреден пол на лекар. Ова беа некои од нивните одговори:


1. Жената не ја разбира најдобро жената
Сосем неверојатна причина од социолошка гледна точка, бидејќи треба да биде токму спротивното. Жените изјавија дека имале многу потешка комуникација со дамите лекари. Некои, исто така, сведочеа за грубоста на женските лекари и отсуство на нивна општа емпатија која неопходно треба да ја имаат кон пациентите. 


2. Чудно чувство
Кога успеале да воспостават комуникација со женски гинеколог, пациентите сепак имале „чудно чувство“ за време на прегледот, што го дефинирале како многу непријатно на скалата за удобност. Скоро ниту една жена не знае што ја натерало да се чувствуваат така, освен исклучоците кои имаа вербални проблеми со лекарот пред прегледот.


3. Доверба во гинекологот
Друг контрадикторен аргумент е дека жените имаат поголема доверба во машки гинеколог. Објаснувањето за оваа состојба се најде во размената на искуства со други жени и препораките што ги добија кога станува збор за лекарите. Девојките обично им препорачуваат маж.
Она што мора да се наведе е во прилог на жените во гинекологија, а тоа е дека има многу повеќе мажи во светот кои специјализираат во оваа област на медицината, како и фактот дека жените во релативна смисла многу подоцна започнаа да се специјализираат за гинекологија . Можните предрасуди и „внимателниот“ избор се најверојатните последици од тоа.


Бројот на жени во гинекологија расте, а соодветно на тоа и бројот на оние кои претпочитаат да бидат нивни пациенти.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
5
5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
9 знаци кои укажуваат на можна бременост
Многу жени имаат сомнежи и двоумења кога се работи за бременоста. Многумина велат дека едноставно чувствуваат дека „нешт...
3
Анкета

Koga?
Jana9

Koga odite na odmor ponesuvate?

Samo osnovnite raboti (67%)

Se sto ke mi dojde do raka (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!