|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Антидепресиви во бременоста - ДА или НЕ?

Редакција Рингераја, 19.1.2023
Страдате од депресија и земате антидепресиви, еве што треба да направите доколку дознаете дека сте бремени

image
/11


 

Употребата на лекови за време на бременоста е голема дилема за многу идни мајки, особено ако се земе предвид дека многу од нив се забранети или можат негативно да се одразат на плодот. Антидепресивите не спаѓаат во групата на „забранети“ лекови, но во секој случај, тоа не значи дека, доколку претходно сте пиеле, можете безбедно да ги користите во текот на бременоста, лекарите всушност одлучуваат за тоа.

Не постои јасен доказ дали седативи како што се бензедин, бромазепам, ксанакс, валиум можат да влијаат на бебето за време на бременоста. Сепак, според некои истражувања, постои зголемен (но сепак мал) ризик од расцеп на усна и непце при употреба на овие лекови во првиот триместар. Имаше случаи на симптоми на интоксикација кај новородените бебиња, како што се поспаност, намален мускулен тонус и тешкотии со дишењето. Исто така, забележани се симптоми на одвикнување кај новородените бебиња, како што се немир, нарушувања на спиењето и ретко, напади.

Во секој случај, најбезбедно е да ве процени лекарот кој ја следи вашата бременост, особено кај жени кои страдаат од депресија и чија состојба може да се влоши поради нагло прекинување на споменатите лекови.

За жените кои ги користат овие лекови долгорочно и сакаат да престанат да ги користат пред бременоста, најдобро е тоа да го прават постепено, во период од повеќе од еден месец. На овој начин се намалува ризикот од симптоми на апстиненција, како и симптомите кои довеле до потреба од овие лекови.

За жал, некои жени не можат да престанат да ги земаат овие лекови поради изразените симптоми доколку не ги користат. Во тој случај, одлуката за прекин, како и за продолжување на употребата на овој лек треба да се заснова на разговор со психијатар и избраниот лекар, бидејќи тие најдобро ќе го проценат ризикот по здравјето на мајката и бебето и ќе утврдат најбезбедна терапија за во иднина.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Труднички желби
Жените во бременоста почесто ќе бидат тие кои ќе кажуваат што ќе се јаде и каде ќе се оди на вечера, од што не треба да ...
4
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
3
Болести во бременоста
Настинка, кашлање и пролив, се не многу опасни болести, но многу трудници се прашуваат дали би можеле да му наштетат на ...
3
Доцната бременост го продолжува животот?
На медицинскиот факултет во Бостон е спроведена студија чии резултати покажале дека жените кои планираат бременост по 30...
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?