|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали сите бебиња мируваат пред породувањето?

Редакција Рингераја, 13.1.2021
Дали сите бебиња се мирни пред породувањето? Кога бебето е активно, тоа е силен показател за целокупното здравје и благосостојба. Секое отстапување од тоа може да биде ран знак дека нешто не е во ред

image
/11


Чувството на движењата на вашето бебе е прекрасен начин да се запознаете со вашето малечко во текот на целата бременост. Феталните движења обезбедуваат уверување во благосостојбата на вашето бебе. Но, постојат многу митови за движењата на бебињата за време на бременоста. Можеби ќе слушнете дека остануваат без простор во подоцнежната бременост. Или можеби ќе се запрашате: Дали сите бебиња се мирни пред породувањето? Кога бебето е активно, тоа е силен показател за целокупното здравје и благосостојба. Секое отстапување од тоа може да биде ран знак дека нешто не е во ред. Ако забележите намалување на движењата на вашето бебе, веднаш контактирајте го вашиот лекар, бабица или породилна единица за совет.

 

Кои се нормалните фетални движења?

 

Повеќето бремени жени се свесни дека нивното бебе се движи од 20-та недела од бременоста. Жените кои претходно имале бебе може да почувствуваат движења порано. Во првата бременост, мајките можеби не биле свесни за движењата на бебето порано. Бебињата не развиваат редовна шема на движење пред 24 недели. Движењата се дел од здравиот развој на коските, мускулите и мозокот на вашето бебе и може да се дефинираат како дискретен удар, вртење или движење само на некој од екстремитетите. На вашите рутински состаноци пред породувањето, вашата бабица или лекар ќе ве прашаат за вашето искуство со феталните движења.

 

Дали феталните движења се намалуваат кон крајот на бременоста?

 

Помеѓу 16 и 24 недела од бременоста, како вашето бебе станува сè поголемо и посилно, движењата се зголемуваат. Феталните движења имаат тенденција да достигнат врв околу 32 недели; после тоа, нивото на активност останува стабилно до породувањето и раѓањето. Иако движењата на вашето бебе може да бидат потешки во текот на третиот триместар (заради исполнетиот простор во матката), не треба да има намалување на фреквенцијата на движењата. Би можеле да забележите промена во видот на движењата кога ќе се приближите до датумот на породување. Дали сите бебиња мируваат пред породувањето? Краткиот одговор е не. Бебињата не мируваат или престануваат да се движат пред породувањето. Бебињата се движат во текот на целата бременост, па дури и за време на породувањето. Не е нормално движењата на вашето бебе да забават или да застанат во кој било момент од бременоста. Секоја промена или запирање на нормалното движење на вашето бебе мора да се испита.

 

Зошто се важни намалените фетални движења?

Движењата на вашето бебе се најдобриот показател за благосостојбата на вашето бебе. Здраво бебе е активно и исклучено во текот на денот и ноќта. Само затоа што спиете ноќе, не значи дека вашето бебе спие истовремено. Активноста укажува на нормален развој на централниот нервен систем и мускулно-скелетниот систем како што расте вашето бебе. Тоа е здрав знак дека бебето реагира и на внатрешната и на надворешната средина. Ако бебето не се движи многу, тоа е често првото укажување на проблем. Како возрасни, кога не се чувствуваме добро, имаме тенденција да се одмориме и не сакаме да правиме многу. Бебињата се исти. Ако не им е добро, тие заштедуваат енергија со намалување на нивните движења. Непосредната акција може да помогне да се утврди кој е проблемот. Колку време е предолго за да не почувствувате како бебето се движи? Вашето бебе има периоди на спиење и будење во текот на денот и ноќта.  Кај здраво бебе, периодите на спиење обично траат помеѓу 20 и 40 минути и ретко се подолги од 90 минути. Бебињата обично не се движат во текот на овие фази на спиење. Нормално е да се очекува бебињата да имаат потивки периоди и периоди кога се поактивни. Две препораки за да дознаете дали вашето бебе спие: одморете некое време; или пијте ладен пијалок или шеќер. Подобро е прво да разговарате за вашите проблеми со вашиот гинеколог. Врз основа на информациите што ги давате за нормалните движења на бебето, гинекологот ќе ве советува што понатаму. Ако имате повеќе од 26 недели и сте загрижени за движењата на вашето бебе, веднаш контактирајте го вашиот гинеколог. Треба да ве видат истиот ден за проценка на благосостојбата на вашето бебе.

 

Колку време да чекам?

Ако сте загрижени дека движењата на вашето бебе се намалени, не двоумете се да контактирате со вашиот гинеколог:

-          Никогаш не чекајте до вашиот следен ултразвучен преглед (дури и ако биде наскоро)

-          Не 'чекајте да видите' што ќе се случи

-          Никогаш не чекајте до следниот ден за да бидете прегледани

-          Не одложувајте да го контактирате вашиот гинеколог

-          Не користете рачни доплери или мобилни апликации. Овие уреди можат да обезбедат лажно уверување; дури и ако го пронајдете срцевиот ритам, вашето бебе сепак може да биде лошо. Секогаш контактирајте го вашиот гинеколог ако имате проблеми. Ако има проблем, колку порано се открие, толку подобро.

 

Треба ли да ги бројам движењата на моето бебе?

Важно е да се запознаете со нормалното движење на вашето бебе. Нема доволно докази за да се препорача рутинска или секојдневна употреба на графикони или броеви на удари за да се спречат лошите резултати. За некои жени, меѓутоа, графиконите или броевите на удари обезбедуваат начин да се запознаат со нормалното движење на нивното бебе. Побарајте совет од вашиот гинеколог за графикони или пребројувања. Верувајте им на своите инстинкти. Епизодите на намалени движења, сепак, не мора да значат дека има проблем. Вашето бебе може да има помирен ден од нормалното.

 

Единствениот начин да се знае со сигурност е да бидете прегледани од вашиот гинеколог. Тој ќе ве увери дека 70% од бременостите со една епизода на намалено движење на фетусот продолжуваат без компликации. Препознајте кога нешто не е како што треба. Верувајте им на сопствените инстинкти. Ако чувствувате дека нешто не е во ред, постапете според тоа. Никогаш не губите време. Само земете го телефонот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
5
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
5
5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
4
Lara2224: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali imate fobija od nesto?

Da (67%)

Ne (33%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!