|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

За сите идни мајки! BabyTest Plus и Advanced

Авицена лабораторија, 10.3.2021
За сите идни мајки! BabyTest Plus и Advanced, најкомплетен неинвазивен пренатален тест, достапен единствено во Авицена Лабораторија

image
/11


Бременоста е еден од најубавите периоди во животот на секоја жена. Најголема грижа и желба на секоја мајка претставува здравјето и правилниот развој на нејзиното бебе.

Голем број жени се соочуваат со многу предизвици и одлуки што треба да ги донесат, од моментот пред зачнувањето, па сè до раѓањето на бебето. Лабораториските тестови и лекарските прегледи се суштинска компонента во текот секоја бременост, тие обезбедуваат важни информации за следење на здравјето на идната мајка и на нејзиното бебе.

Нашата ДНК ги носи сите генетски информации што се потребни за добро здравје и за правилен развој. Таа постои во форма на 23 пара хромозоми во нашите клетки. Но, за време на бременоста може да се појават хромозомски абнормалности и да влијаат врз здравјето и развојот на бебето. Ваквите нарушувања не можат да се детектираат со вообичаените рутински тестови и прегледи.

Во Авицена Лабораторија е достапен BabyTest Plus и Advanced, генетски неинвазивен пренатален тест за брза и прецизна детекција од 99.9%, на најчестите хромозомски нарушувања кај плодот. Овој тест врши анализа на ДНК од плодот, која циркулира за време на бременоста во крвта на мајката, и со помош на новите технологии оваа ДНК се секвенционира и детално се анализира за можни хромозомски нарушувања кај плодот.

 

Што треба да знае секоја идна мајка за BabyTest Plus/Advanced?

 

Се прави по 9-тата гестациска недела од бременоста, преку земање едноставен примерок од венска крв во Авицена Лабораторија како и за секоја друга рутинска анализа, при што со овој начин, тестот нема никаков ризик врз мајката и врз плодот.

Тестот е комплетен и ги анализира сите 24 хромозоми од човечкиот кариотип, со висока прецизност на издадените резултати од над 99.9%, покрај останатите детектира и трисомии на хромозоми 16 и 22 најчесто поврзани со спонтани абортуси, го одредува полот на бебето, а постои и можност за тестирање на близначка бременост.  

Верзијата BabyTest Advanced дополнително одредува 10 микроделеции, кои се поврзани со познати генетски синдроми.

BabyTest Plus и Advanced се достапни на 3, 6, 9 и 12 рати. Резултатите се издаваат за 6-7 работни дена заедно со целосниот медицински извештај. За подетални информации посетете ја веб-страницата.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Lara2224: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
Анкета

koe ime e poubavo?
aleksandra90

Melani ili Marijana

melani (68%)

marijana (32%)


Број на сите гласови: 497

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!